Menu

Lene er blevet den makker, hun selv manglede

Lene Simons far har fået Alzheimers sygdom, og det hun mangler, er en makker. En der kan lytte og være med på vejen, når livet som pårørende er svært og sorgen fylder. I dag er hun blevet den samtalemakker for andre, hun selv længtes efter.

Af Karoline Fodgaard 

- Det er en utrolig glæde at kunne dele mine erfaringer, og bare være en “makker” for et andet menneske i en svær situation, fortæller Lene Simon.

Da hendes far bliver syg med Alzheimers sygdom, rykker familien sammen, men hun mangler alligevel en makker. En der kan lytte, kommer med råd og ved præcis, hvordan det er at være Lene. 

I september sidste år melder hun sig som frivillig samtalemakker i Alzheimerforeningen for at være noget for andre pårørende, give en håndsrækning og være det hun selv manglede:  

- At kunne tale med et andet menneske, der præcis forstår den situation, ofte med frustration og sorg, man står midt i, er værdifuldt.

I farens ånd
Efter flere år med Alzheimers sygdom sover Lenes far stille ind i november sidste år med familien ved sin side. Forventeligt, men samtidig pludseligt for Lene, der nu skal vænne sig til, at han ikke er der længere.

Hun frygter, at snakken med andre pårørende vil ribbe op i hendes egen sorg. Hun bliver matchet med en anden pårørende, og første gang de taler sammen bliver hendes frygt gjort til skamme.

- Jeg er bekymret for, om jeg vil tage den pårørendes sorg på mig. Men det gør jeg heldigvis ikke. Det handler om den største empati i situationen og give værktøjer med videre, vedkommende kan bruge. Jeg må sige, at jeg får lige så meget ud af at hjælpe, som personen jeg lytter til, får noget ud af det, fortæller hun.

Samtidig er hun sikker på, at hendes far ville være pavestolt af hende:

 - Det, at jeg involverer mig og hjælper andre, er lige i hans ånd.

Holder på følelserne
I rollen som samtalemakker taler Lene med pårørende om deres hverdag med demens.

- For mig handler det egentlig rigtig meget om at lytte. Og jeg tror, at det vigtigste simpelthen er at tage imod det, som personen går igennem. Jeg kalder det at holde på følelserne.

Det hun selv manglede, da hendes far blev syg, giver hun til andre:

- Man kan ikke fjerne sygdommen, men man kan tage et problem ad gangen, fikse det og få mere energi til at løse det næste. Et fantastisk projekt i Alzheimerforeningen, som vi bør støtte med det, vi kan.

 

Ønsker du at blive samtalemakker og hjælper andre pårørende? Så tilmeld dig her

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nye midler fra SSA-reserven
15. november 2025
Alzheimerforeningens faglige rådgivning Demenslinien udvider åbningstiden med nye midler fra SSA-reserven
Forligspartierne om SSA-reserven for 2026-2029 har netop præsenteret udmøntningen.
Nyt udspil vil give 50 millioner til forskning i demens og ældrepleje
23. oktober 2025
Nyt udspil vil give 50 millioner til forskning i demens og ældrepleje
Regeringen vil afsætte flere millioner til forskning i demens. Det er vigtige skridt.
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
3. oktober 2025
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
EU har godkendt donanemab. Medicinrådet skal afgøre, om danskere får adgang til den.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 10:00
Gåtur
5000 Odense C
Gåtur og efterfølgende kaffe i Demensfællesskabet Fyn
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe