Menu

Foto: Per Morten Abrahamsen

Lasse & Mathilde udgiver støttesang til fordel for Alzheimerforeningen

Som optakt til Alzheimerforeningens Landsindsamling har Lasse & Mathilde udgivet støttesangen "Af sted, til stede". Her på siden kan du lytte til sangen og støtte deres indsamling til demenssagen.

Både sorg og de smukke øjeblikke er i fokus i Lasse & Mathildes nye støttesang, der har tekst af forfatter Ane Riel. Sangen bygger på egne erfaringer og sætter både ord og musik på nogle af de følelser, der kan følge med, når demens bliver en del af livet. 

Giv din støtte - og hjælp mennesker med demens

Med støttesangen ønsker Lasse Helner og Mathilde Bondo at sætte mere fokus på Alzheimers sygdom og andre demenssygdomme. Musikerparret håber, at sangen kan være med til at gøre det lettere at tale om sygdommen. Du kan læse teksten her

Når du støtter med et valgfrit beløb, går dit bidrag til Alzheimerforeningens arbejde for mennesker med demens og deres pårørende.

Tak for at lytte og støtte - alle bidrag gør en stor forskel💜

 

Du kan også støtte på MobilePay-nr:

78760 

TAK: "Af sted - til stede" er indspillet, produceret og mastereret med googdwill af den legendariske Flemming Rasmussen hos Sweet Silence Studios. Tak til musiker Jesper Haugaard, der spiller bas på sangen.

🎧 “Af sted - til stede” er netop udkommet som støttesang på samtlige musiktjenester.

Du kan også selv samle ind

Søndag d. 27. september går Lasse & Mathilde og hundredevis af andre danskere på gaden til Alzheimerforeningens Landsindsamling 2026. Sammen giver vi demenssagen en stærk stemme, når vi samler ind forskning, aktiviteter, rådgivning og oplysning. 

Meld dig som indsamler og gør en stor forskel på 2-3 timer.