Menu

Hjernesund: At sove er prisen for at være vågen

Når vi sover, starter hjernens rensningsanlæg– et system, der renser hjernen for affaldsstoffer. Forskere mener, at denne proces spiller en vigtig rolle i forebyggelsen af demenssygdomme. 

Af Madeleine Darling Sagmo

I New York sidder Maiken Nedergaard og forsker i sammenhængen mellem demenssygdomme og søvn. Hendes ”patienter”, som hun selv kalder dem, er mus.

Når både mus og mennesker falder i søvn, skrumper hjernecellerne og skaber plads til, at en rensevæske kan skylle hjernen ren for affaldsstoffer.

Noget af det, Maiken Nedergaard og hendes forskerhold, har fundet ud af, er, at det glymfatiske system spiller en vigtig rolle i udviklingen af demens.

- At sove er prisen for at være vågen, siger Professor Maiken Nedergaard og fortsætter:

- Søvnen betyder ikke blot noget for, at vi husker, men den fungerer som en husholderske for hjernen. Om dagen er hjernen en maskine, der bestemmer, hvad vi gør. Om natten har den en helt anden funktion, når der åbnes op for en masse en væsker, der fosser ind og renser hjernen.

Maiken Nedergaard forskerholdet tror derfor på, at man kan skride ind langt tid før, når søvnproblemerne begynder.

Hjernen er modsat alle kroppens andre organer ikke i stand til at rense sig for affaldsstoffer, mens vi er vågne. Til gengæld renses hjernen, mens vi sover. For når vi sover, starter hjernens rensningsanlæg, som kaldes ”det glymfatiske system”.

I løbet af vores vågne timer ophobes der mange affaldsstoffer i hjernen fra forskellige biologiske processer. De skal udskilles, så hjernen ikke drukner i sit eget affald.

Ifølge professor Maiken Nedergaard spiller det glymfatiske system og dets rensningsproces en vigtig rolle i forebyggelsen af demenssygdomme. For når søvnen er dårlig, bliver demensassocierede affaldsstoffer i hjernen ikke renset ud om natten, men ophober sig derimod.

Det er derfor alfa og omega, at vi sover godt.

 

  • Gå først i seng når du er søvnig
  • Få motion 30 minutter i løbet af dagen, men ikke de sidste timer inden sengetid
  • Undgå alkohol inden du skal i seng
  • Undgå arbejdsopgaver de sidste timer inden sengetid (også mails)
  • Læs i en bog (papir) ikke e-bog, ikke tablet eller mobiltelefon inden du sover
  • Tag evt. et varmt bad inden sengetid
  • Undgå kaffe og andre koffeinholdige drikke om aftenen
  • Stå op om morgenen på samme tid
  • Undgå at falde i søvn ved fjernsynet om aftenen
  • Hav det køligt og ordentligt i soveværelset
  • Bliv ikke bekymret fordi du vågner i løbet af natten, det er ikke en katastrofe

Kilde: Sundhed.dk

Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
9. juni 2026
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
På årets Folkemøde har hjernen sit eget skib, som Alzheimerforeningen søsætter i samarbejde med seks andre organisationer. Se det fulde program her.
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
8. juni 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Ferieophold
8. juni 2026
Ferieophold giver tiltrængt pusterum
I efteråret 2026 afholder Alzheimerforeningen igen et ferieophold for mennesker med demens og deres ægtefælle eller partnere.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe