Menu

Egedal

Velkommen til lokalforeningen Egedal.

I spalten til venstre på denne side kan du bl.a. finde bestyrelsens kontaktoplysninger og fx. arrangementer i Café Husker Du.

I bunden af denne side finder du en oversigt over Alzheimerforeningens arrangementer i Region Hovedstaden.

 

Kontakt:

Vil du høre mere om lokalforeningen Egedal eller vores arrangementer, kan du kontakte

Formand Jens Hansen

Tlf. 40 56 75 35

Mail: jhmanto@gmail.com


Følg os på Facebook:

facebook.com/Alzheimerforeningen-Egedal

 

”Café Husker Du” og ”Klub Husker Du” holder sommerferie i juni, juli og august.

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Hovedstaden
Februar 2026
Fredag d. 06. februar 2026
Kronborgvej 1 B 2.sal
3000 Helsingør
Arrangeret af:
Ældre Sagen Helsingør og Frivilligcenter Helsingør
Flugten fra Vietnam - En stærk og personlig fortælling
Kim da Silva (kaldet Kimmi) flygtede fra krig og kaos i Vietnam, i 70’erne og fik ikke sin ene datter med. Kimmi fortæller om flugten fra Vietnam, hvordan hun og familien blev samlet op af det danske fragtskib ”Clara Mærsk” og hvordan hun via et kort ophold i en flygtningelejr i Hongkong endte i Danmark og Helsingør, hvor hun nu har boet i 3 år. Fik Kim sin datter at se igen? Kom og hør den spændende historie, hvor der også bliver mulighed for at stille spørgsmål.
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende
Marts 2026
Onsdag d. 04. marts 2026
Ved Brandstationen 1
2600 Glostrup
Arrangeret af:
Lokalforeningen København, Frederiksberg og Omegnskommuner
Rejsen fra Jorden til Månen – et foredrag med Vibeke Drevsen Bach
Rejsen fra Jorden til Månen – et foredrag med Vibeke Drevsen Bach Den 4. marts 2026 kl. 17.30 – 20.30 i Glostrups Medborgerhus, Ved Brandstationen 1, 2600 Glostrup. I samarbejde mellem Glostrup Kommune og Alzheimerforeningens lokalforening i København, Frederiksberg og omegnskommunerne Tag med på en sanselig og bevægende rejse ind i demensens indre univers. Vibeke Drevsen Bach bruger den stærke metafor Rejsen fra Jorden til Månen til at åbne helt nye perspektiver på, hvordan det føles at leve med demens – og hvad det kræver af os, der går ved siden af. Med fortællinger, billeder og teaterlignende greb inviterer Vibeke os ind i en forståelsesramme, hvor omsorg, nærvær og medmenneskelighed kan få mennesker med demens til at blomstre. Foredraget har allerede rørt og inspireret over 67.000 deltagere i hele landet. Et foredrag der ændrer blikke, åbner hjerter og giver mod på at rejse med – på den andens præmisser. Tilmelding koster 100 kr, plads til 100 personer. Tilmelding via link: https://lokalforeningkfo.nemtilmeld.dk
Målgruppe: Alle