Menu

Egedal

Velkommen til lokalforeningen Egedal.

I spalten til venstre på denne side kan du bl.a. finde bestyrelsens kontaktoplysninger og fx. arrangementer i Café Husker Du.

I bunden af denne side finder du en oversigt over Alzheimerforeningens arrangementer i Region Hovedstaden.

 

Kontakt:

Vil du høre mere om lokalforeningen Egedal eller vores arrangementer, kan du kontakte

Formand Jens Hansen

Tlf. 40 56 75 35

Mail: jhmanto@gmail.com


Følg os på Facebook:

facebook.com/Alzheimerforeningen-Egedal

 

”Café Husker Du” og ”Klub Husker Du” holder sommerferie i juni, juli og august.

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Hovedstaden
Oktober 2025
Onsdag d. 29. oktober 2025
Prinsessegade 29A, 2 sal.
1422 København K.
Arrangeret af:
Farmaceut og foredragsolder Helle Egebjerg Andersen | YOUbuilding
Hjernemad og hjernesund livsstil
SÅDAN PASSER DU GODT PÅ DIN HJERNE Hvordan kan du via din livsstil gøre noget godt for din hjerne? Og hvordan kan du, med praktiske og nemme madvaner, give din hjerne mere af den næring den har brug for? Dét og meget mere får du svar på. Jeg fører dig gennem HJERNE-KRAM-modellen, som jeg har udviklet. I samarbejde medBloom Treatment lover vi dig 2 inspirerende og underholdende timer med praktiske livsstilsråd hvor du vil opdage, hvordan små ændringer i din kost, dine daglige rutiner og din mentale tilgang til livet kan have en positiv indvirkning på dit mentale og dit generelle velvære. I løbet af oplægget vil jeg fortælle om næringsrig hjernemad og kostvaner, der styrker hjernen, og jeg dykker ned i vigtige livsstilselementer såsom motion, søvn og stresshåndtering. Du vil også få konkrete tips til, hvordan du kan integrere disse principper i din daglige rutine uden at det kræver store omvæltninger. Bliv inspireret til at tage mere kontrol over din mentale sundhed og traf bevidste valg for en mere hjernevenlig hverdag. Jeg er farmaceut med et hjerte der banker for forebyggelse og hjernesund livsstil og jeg er datter af en mor med Alzheimer. Uanset om du er pårørende, ønsker at optimere din hjerne eller om du i professionelt regi ønsker at få en større forståelse for vigtigheden af en hjernesund livsstil, vil dette foredrag give dig praktiske redskaber til at fremme en sundere hjerne og til at møde livet med mere overskud. Efter foredraget er der mulighed for at blive og få en snak. Kærlig sundhedshilsen Helle Egebjerg Andersen | YOUbuilding.dk
Målgruppe: Alle
December 2025
Torsdag d. 04. december 2025
Agnes Henningsens Vej 4
2200 København N.
Arrangeret af:
Center for Demens - Træning og rådgivning - Københavns kommune
Åbent foredrag - Udredning og behandling af demens
Mathias Holsey Gramkow vil fortælle om, hvordan udredning og behandling af demens foregår på Hukommelsesklinikken på Rigshospitalet. Han vil også give et indblik i den nyeste forskning, nye metoder til udredning og den nye behandling, lecanemab, som nu er godkendt i Europa.​ ​ Mathias Holsey Gramkow er læge og ph.d.-studerende ved Nationalt Videnscenter for Demens.​ ​ Efter foredraget er der en pause og tid til spørgsmål. ​ ​
Målgruppe: Alle