Menu

Hillerød

Velkommen til Alzheimerforeningens lokalforening i Hillerød. 

Alzheimerforeningens lokalforening i Hillerød blev oprettet marts 2018, og har siden arrangeret forskellige aktiviteter for familier med demens. Vi samarbejder med andre organisationer som Ældresagen, Grønnegadecentret, Hillerød Kommune og deltager i Frivilligcenter Hillerøds netværk om forskellige aktiviteter.

Arrangementer annonceres på Alzheimerforeningens kalender, Alzheimer.dk og på vores facebookside: www. facebook.com/alzhillerod og hjemmesiden for Ældresagen Hillerød. 

Har du lyst til at høre mere om lokalforeningen, dens aktiviteter og muligheden for at blive frivillig, kontakt:

Edith Hansen
Tlf. 23 72 92 38
E-mail: alzheimer.hillerod@gmail.com. 

 

 

Klik her for at komme tilbage til oversigtskortet

 

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Hovedstaden
Juni 2026
Onsdag d. 17. juni 2026
Sigbrits Allé 7
2300 Københavns S.
Arrangeret af:
Helle Egebjerg Andersen | YOUbuilding
HJERNEKRAM - Sådan passer du godt på din hjerne
Dette foredrag er både for dig, der på egen krop har oplevet en hjerne der er alt for flad eller som næsten har været brændt sammen, dig der vil passer på dine børns eller dine forældres hjerne og for dig, der har ansvaret for at hjælpe andre professionelt til mere mental sundhed. Vores hverdagsvaner har stor betydning for, hvordan vores hjerne fungerer og performer. Kom og bliv inspireret til hvordan du kan optimere din livsstil så den kan støtte op om en sund og velfungerende hjerne.
Målgruppe: Alle
Torsdag d. 18. juni 2026
Banegårdspladsen 7
2750
Arrangeret af:
Fællesskabskoordinator i demensteamet
Idéudviklingsmøde
Vi skal sammen udvikle nye aktiviteter og tilbud til demensramte, som bor i eget hjem i Ballerup kommune. Synes du, at det kunne være hyggeligt at mødes med andre og spise sammen? Har du andre ønsker og idéer? Eller vil du være med til at præge mulighederne? Så kom og vær med til dette møde! Du er velkommen, uanset om du allerede deltager i aktiviteter, er pårørende eller er nysgerrig på at blive frivillig. Som frivillig er du med til at gøre det hele muligt – og der er mange måder at bidrage på. Deltagelse er gratis og der vil være en let forplejning (kaffe, sødt og frugt).
Målgruppe: Alle