Menu

København, Frederiksberg og omegnskommunerne

Velkommen til lokalforeningen i København, Frederiksberg og omegnskommunerne!

Her kan du blandt andet finde bestyrelsens kontaktoplysninger og læse om aktuelle aktiviteter.

Se aktuelle links i listen til venstre og de lokale aktiviteter i kalenderen nedenfor. 

Kontakt:

Vil du høre mere om lokalforeningen i Københavns Omegn og Frederiksberg, kan du kontakte: 

Konstitueret formand:

Pia Johnsen Nielsen

Tlf:

25 56 06 25

Email: pia1964@icloud.com

Klik her for at komme tilbage til oversigtskortet

 

Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Hovedstaden
Juni 2025
Tirsdag d. 24. juni 2025
Kulturinstitutioner i København - bl.a SMK - Statens Museum for Kunst og Københavns Museum
Arrangeret af:
Kulturklubben for mennesker med demens, deres pårørende og besøgsvenner er et projekt, som løber fra maj 2025 til december 2026 og er finansieret af Københavns Kommunes Pulje til civilsamfundets udvikling af fællesskaber og aktiviteter for sårbare ældre. Friberg Formidling står bag projektet.
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende