Menu

Midt-Vest

Velkommen til lokalforeningen i Midt-Vest!

Her kan du blandt andet finde bestyrelsens kontaktoplysninger og læse om aktuelle aktiviteter.

Se de lokale aktiviteter i kalenderen nedenfor.

 

Kontakt

Vil du høre mere om lokalforeningen i Midt-Vest kan du kontakte: 

Gitte Kærgaard

Tlf: 21689715

Email: gitte.kaergaard@hotmail.com

 

 

Klik her for at komme tilbage til oversigtskortet

 

 

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Midtjylland
Maj 2026
Søndag d. 10. maj 2026
Viborgvej 2
8000 Aarhus C
Arrangeret af:
Den Gamle By
Udforsk minder under Demensugen
I anledning af den Nationale Demensuge i uge 19 inviterer Den Gamle By på en sanselig tur down memory lane. I Erindringslejligheden byder værtinden indenfor til en uformel snak om 1950’erne, og med en gå-selv-guide i hånden kan du udforske minder fra 1970’erne i det moderne bykvarter og opleve en stemning af fordums somre blandt roser og bærbuske i de historiske haver. Erindringslejligheden holder åbne døre alle dage i Demensugen kl. 11-15. Både Erindringslejligheden og gå-selv-guiden er tilgængelige for gangbesværede og besøgende i kørestol. Deltagelse er gratis, når entréen er betalt og kræver ingen tidsbestilling.
Målgruppe: Alle
Onsdag d. 27. maj 2026
AROS Allé 2
8000 Aarhus c
Arrangeret af:
Alzheimerforeningen Østjylland
Kunst for mennesker med demens: Svend Wiig Hansen
ARoS tilbyder et indholdsrigt frirum for mennesker med demens og deres pårørende, når vi rundviser og har samtale om en aktuel udstilling. En rundvisning i en aktuel udstilling med en formidlingsassistent vil hver gang være udgangspunktet for samtaler, der handler om de minder og refleksioner, som kunsten vækker. Der vil være ro og tid til fælles introduktion, kaffe og samtaler i et privat rum både før og efter rundvisningen.  Denne gang ser vi nærmere på udstillingen Svend Wiig Hansen Gående, faldende, stående. Med sit rå formsprog, voldsomme penselstrøg og kraftfulde skulpturer sætter Svend Wiig Hansen (1922–1997) mennesket i centrum – skrøbeligt, alene og mærket af efterkrigstidens eksistentielle uro. I mere end 50 år har Wiig Hansen forsøgt at skildre det inderste af vores eksistens i maleri, skulptur, tegning og film.
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende