Menu

Velkommen til lokalforeningen i Østjylland!

Her kan du blandt andet finde bestyrelsens kontaktoplysninger og læse om aktuelle aktiviteter i Østjylland.

I Østjylland tilbyder Alzheimerforeningen familier med demens en række gode aktiviteter, hvor frivillige tager godt imod dig.

Kontakt:

For information vedr. lokalforeningen, bedes du kontakte Forperson Susanne Nickelsen: sni@alzheimer.dk 29256013


Har du spørgsmål til konkrete aktiviteter, kan du henvende dig på de kontaktoplysninger, der fremgår under ”Arrangør” på den pågældende aktivitet på tilmeldingssiden.

Læs mere og tilmeld dig aktiviteterne:

Aktiviteter_i_Østjylland

 

 

Klik her for at komme tilbage til oversigtskortet

 

 

 

Støt os
Opret din aktivitet i kalenderen
Planlægger du en aktivitet for mennesker med demens, pårørende eller fagpersoner? Opret den i kalenderen, så den er synlig for alle, der kan deltage.
Alle aktiviteter i Region Midtjylland
November 2026
Mandag d. 02. november 2026
Kirkegade 13
6880 Tarm
Arrangeret af:
Demenskorets Venner i Tarm
Derfor er det sundt at synge...
En aften, som Lasse Skovgaard, der er ansat ved Sangens Hus i Herning, står i spidsen for. Lasse er specialiseret i sammenhængen mellem sang, musik og sundhed. Og så kan han skabe en helt fantastisk stemning. Med fortælling. Med musik. Med fællessang. Lasse Skovgaard er en kapacitet indenfor sang, musik og god formidling! I sit foredrag formidler han den nyeste viden om fællessang, hjernen, trivsel og musikkens betydning for menneskers sundhed. Han gør det på en levende, humørfyldt og engagerende måde. Og han gør det, så deltagerne reflekterer, jubler, synger og går hjem fyldt af god stemning og masser af ny viden.
Målgruppe: Alle, Dig med demens, Fagpersoner, Pårørende
Mandag d. 09. november 2026
Lystrup Centervej 80
8520 Lystrup
Arrangeret af:
Lystrup Kirke
Sangcafé for mennesker med demens + ledsager
Her kommer mennesker med forskellige grader af demens, som kender glæden ved sang og musik, sammen med en ledsager. Vi drikker kaffe og hygger en halv times tid, og så er der fortælling og sang v/Kasper Ehlers, sanger og musikterapeut.
Målgruppe: Dig med demens, Fagpersoner, Pårørende