Biograture i Øst For Paradis
I samarbejde med biografen Øst For Paradis, Sundhed og Omsorg Aarhus Kommune og alzheimerforeningen Østjylland, vil vi i alt vis 3 film i løbet af 2025.
Vi starter med Songs of Earth, der er en norsk film fra 2023.. Filmen er en hyldest til naturen og menneskets forbindelse til den.Gennem smukke og storslåede billeder af de norske bjerge og naturens skiftende årstider reflekteres der over livets cyklus, naturens skønhed og dens barskhed.
Instruktøren bruger sin 85 årige fars liv og oplevelser som en linse til at betragte den dybe forbindelse mellem mennesker og natur. Songs of Earth er en meditativ oplevelse, der inviterer seeren til at reflektere over sin egen plads i verdenen.
De næste film er :
"ErindringsBio 4: Tronfølgerens forlovelse, uddrag af Prinsesse Margrethes bryllup og Canadarejsen." på mandag den 25/8 klokken 10:00
"Grotten - Il Buco" på mandag den 10/11 klokken 10:00
Målgruppe: Dig med demens, Pårørende