Menu
2. maj 2014

Kritik får Slagelse til at øge indsats på plejehjem

Pårørende-kritik af forholdene for demenspatienter på plejehjem i Slagelse får nu kommunen til at ansætte flere medarbejdere døgnet rundt, skriver Sjællandske medier. Både dag og nat vil der nu være ekstra medarbejdere i alle døgnets 24 timer.




- Det er en rigtig god beslutning politikerne i Slagelse Kommune har taget, siger direktør i Alzheimerforeningen Nis Peter Nissen - Kommunerne har ansvaret for at passe ordentligt på mennesker med en demenssygdom, når de bor på plejehjem. Derfor skal der være nok medarbejdere døgnet rundt. Men desværre hører vi ofte om plejehjem, hvor der er alt for få medarbejdere – ja nogle steder endda slet ingen – i aften eller nattetimerne. Det er ikke forsvarligt. Vi opfordrer derfor alle landets kommuner til at sikre, at der er en forsvarlig bemanding alle døgnet 24 timer.


Det nytter at kæmpe

Borgmesteren i Slagelse kommune Lone Irene Petersen anerkender at det var medieomtalen af de pårørendes kritik, der fik kommunen til at ansætte de ekstra medarbejdere.  Det viser ifølge Alzheimerforeningen, at det nytter, når pårørende gør opmærksom på de urimelige forhold for demenspateinter på plejehjem.
- Jeg håber, at mange andre pårørende, der oplever omsorgssvigt på de kommunale plejehjem, også vil råbe op og gøre opmærksom på problemerne, opfordrer Nis Peter Nissen – Jo flere der fortæller de kommunale politikere, at de skal passe ordentligt på deres demente medborgere, desto flere kommuner vil følge Slagelses eksempel og rette op på den dårlige bemanding.
Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
3. oktober 2025
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
EU har godkendt donanemab. Medicinrådet skal afgøre, om danskere får adgang til den.
Alzheimerforeningen samler rekordstort million beløb ind
22. september 2025
Alzheimerforeningen samler rekordstort million beløb ind
Rekorder blev slået og vigtige samtaler blev startet ved Landsindsamlingen 2025.
Demenskor sang Socialdemokratiets årsmøde i gang
13. september 2025
Demenskor sang Socialdemokratiets årsmøde i gang
Korsang giver livsglæde - det kunne mærkes ved åbningen af Socialdemokratiets årsmøde.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe