Menu
27. august 2014

Nyt teater om demens

Hvordan skaber man den bedste overgang til plejehjem, for både den syge og de pårørende? Hvordan lærer man som pårørende at give slip på ansvaret for sin syge partner? Det er temaet for forumteaterforestillingen, som har premiere søndag den 21. september på Slagteriskolen i Roskilde.



Det er tredje gang vi skal besøge Margrethe, Jørgen, deres datter Sarah og Margrethes veninde Helle, som nogen måske kan huske fra forumteaterstykkerne ’Glemmer du…?’ fra 2009 og ’Mon du elsker mig stadig…?’ fra 2011. Vi skal igen følge Margrethe og Jørgen, deres datter Sarah og Margrethes veninde Helle.
 
Den første forumteaterforestilling ’Glemmer du…?’ handlede om hvordan Margrethe Hastrup blev ramt af Alzheimers. Hvordan hun stod foran at skulle nyde den tredje alder, følte sig frisk og rask og derfor havde meget svært ved at erkende, at hun i stigende grad ikke magtede at få hverdagen til fungerer tilfredsstillende og hvad det medførte for hende og hendes omgivelser.
 
Den anden forumteaterforestilling ’Mon du elsker mig stadig…?’, udspillede sig 5 år senere og handlede om Margrethe og Jørgens kamp for at fastholde lysten til livet, forstået bl.a. som; intimiteten, kærligheden, sexlivet og det sociale fællesskab, når nu demens var flyttet ind i familien.
 
I denne tredje forumteaterforestilling ’Du er ikke alene...’ er der nu gået ca. 7 år siden vi første gang mødte familien Hastrup. Margrethes sygdom har nu udviklet sig i en sådan grad, at det bliver sværere og sværere for Jørgen, at passe Margrethe hjemme. 
 
Stykkerne er skrevet og instrueret af Teis Bayer/Absolut Forum og der er foreløbig planlagt forestillinger i 6 byer i Danmark:
  • Roskilde - søndag d. 21. september – kl. 14.00 – 17.00
  • Helsingør – mandag d. 22. september – kl. 19.00 – 22.00
  • Greve – onsdag d. 24. september – kl. 17.00 – 20.00
  • Langeland - mandag d.29. september – kl. 18.00 – 21.00
  • Struer - onsdag d. 1. okt. – kl. 17.30 – 20.30
  • København - 4. november 
Se flere informationer om arrangementer i kalenderen her
 
Medvirkende skuespillere:
- Bente Eskesen 
- Ole Hinsch 
- Dorte Højsted 
- Mona H. Linderoth
Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt