Menu
21. august 2015

Alzheimerforeningen: Ny forskning giver grund til optimisme

Nye tal viser, at antallet af personer der rammes af demens, har stabiliseret sig. Det giver anledning til at fokusere endnu mere på forebyggelse, lyder det fra Alzheimerforeningens direktør.

Alzheimerforeningen bekræfter, at der er grund til forsigtig optimisme, efter en rapport lavet af forskere på University of Cambridge i England konkluderer, at andelen af mennesker, der lever med en demenssygdom, er ved at udjævne sig i dele af Vesteuropa (læs mere her). Hvis rapporten holder stik, betyder det, at vi ikke kommer til at vente den store stigning i tilfælde af Alzheimers sygdom og andre demenssygdomme, som man hidtil har frygtet.

-  Det er meget positivt, og man kan håbe på, at de nye tal er et tegn på, at vi rent faktisk kan nedsætte risikoen for at få en demenssygdom,siger direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen og henviser det øgede fokus på forebyggelse af hjertekarsygdomme, hvilket flere forskere mener også har en effekt på demenssygdomme.

- Samtidig viser flere og flere forskningsresultater, at en målrettet og tidlig indsats over for personer med demens, rent faktisk også har en virkning, forklarer Nis Peter Nissen.


En politisk prioritet

Han opfordrer derfor regeringen til at prioritere forebyggelse af demenssygdomme langt højere, når de skal lave en ny handlingsplan for demens.


- Det er positivt, at antallet af demente ikke vil stige helt så dramatisk som vi tidligere har troet, for det betyder, at vi får bedre råd til at udrede, behandle og pleje de demenspatienter, der rent faktisk kommer fremover. Men det kræver også, at vi prioriterer forebyggelse højt, lyder det fra Nis Peter Nissen, der henviser til at andre lande, som eksempelvis Norge, er langt længere fremme i forhold til en forebyggende indsats.

Optimisme med forbehold

Selvom den nye undersøgelse konkluderer, at proportionen af ældre mennesker med demens ikke stiger, understreger Nis Peter Nissen dog, at antallet af demente fortsat vil stige sammenlignet med i dag.

- Det skyldes, at der i de kommende år kommer mange flere ældre, i takt med, at de store krigsgenerationer, der er født i midten af 40’erne, bliver ældre. Derudover ved vi heller ikke ved, hvad effekten af andre livsstilssygdomme, som for eksempel det stigende antal mennesker med diabetes, vil betyde for demensudviklingen, lyder det fra Alzheimerforeningens direktør.   

•    Se fremskrivningen af antallet af demente med et positivt og et negativt skøn her.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe