Menu
14. august 2015

Kan bagning hjælpe mod demens?

Det er ikke hver dag, at kage og sundhedsfremmende bliver nævnt i samme sætning. Men en stor engelsk undersøgelse har vist, at bagning og andre stimulerende aktiviteter har en gavnlig effekt på hukommelsen hos demenspatienter. Undersøgelsen, der er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift The Cochrane Library, omfatter 15 randomiserede undersøgelser med over 700 mennesker med en demenssygdom - herunder Alzheimers sygdom og vaskulær demens. 

Markante resultater

Patienterne deltog i forskellige aktiviteter, der var designet til at stimulere deres tankekraft og hukommelse. Det var eksempelvis diskussioner, ordspil, musik og altså bagning. Deres oplevelser blev holdt op mod andre af undersøgelsens deltagere, som kun blev udsat for mere vanlige aktiviteter, såsom besøg fra sundhedspersonalet eller at se tv.

Resultaterne var slående. De patienter, der blev udsat for stimulerende aktiviteter, scorede meget højere på standardtests for hukommelse og abstrakt tænkning, end kontrolgruppen. Og selv tre måneder efter forsøget, oplevede man, at aktivitetsgruppen klarede sig bedre i sociale sammenhænge og var bedre til at kommunikere og huske end kontrolgruppen.

Huskekager til alle

Den 21. september fejrer Alzheimerforeningen den Internationale Alzheimerdag ved at gøre dagen til en Huskedag for mennesker med en demenssygdom. På landets pleje- og aktivitetscentre opfordres beboere, pårørende og medarbejdere til at tage aktivt del i dagen ved at bage og sælge såkaldte ’Huskekager’. Tanken bag er at gøre dagen til en hyggelig oplevelse, der samtidig kan fungere som en gavnlig aktivitet for beboere med demens.

”Det plejer at være en rigtig hyggelig dag med masser af gæster, og beboerne nyder at få fingrene i kagedejen,” fortæller Dorthe Smed Thomsen, der er Social- og sundhedsassistent og Demensvejleder ved Plejehjemmet Lykkevalg. 

Alzheimerforeningen opfordrer alle med tilknytning til et pleje- eller aktivitetscenter til at melde sig på banen for at skabe en mindeværdig dag. Overskuddet fra kagesalget går til Alzheimerforeningens arbejder for mennesker med demens.

Du kan også købe årets ’Huskekage’ i alle landets føtex- og Bilka-bagerbutikker fra den 13. til 26. september.

Læs den engelske undersøgelse her: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD005562.pub2/abstract

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
26. marts 2026
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
179 folketingsmedlemmer er fundet. Alzheimerforeningen har en klar opfordring til dem: Fasthold valgkampens udmeldinger og ambitioner på demensområdet.
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
25. marts 2026
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
I løbet af valgkampen har flere partier forholdt sig til demensområdet. Alzheimerforeningen har samlet et overblik.
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe