Menu
9. september 2015

Når hukommelsen svigter

Teatergrad kaster sig med den musikdramatiske forestilling »Husker du?« over et tema, som flere og flere danskere får tæt ind på livet. Demens. »Husker du?« taler både til pårørende og de som selv er ramt af sygdommen og spiller på plejehjem, ældrecentre og i et kulturhus fra 23. september – 1. oktober. En ældre mand sidder på et plejehjem. Han er alene. Han har fødselsdag, så vidt han husker… Det kniber voldsomt med hukommelsen. Men fra tid til anden vælter minderne frem. Minder fra arbejdslivet, minder om kvinder, minder om familie og musik… Altid musik!

»Husker du?« er en forestilling for både demensramte og deres pårørende. Pelle Nordhøj Kann, som er instruktøren bag »Husker du?« og kunstnerisk leder af Teatergrad, mener, at der er et stort behov for at skabe fælles oplevelser for demensramte og pårørende, og netop her adskiller »Husker du?« sig fra andre forestillinger. »Vi har lavet en forestilling med flere lag, hvor nogle vil tale direkte til de demensramte og andre retter sig mere mod de pårørende. Netop det at kunne være fælles om en oplevelse er vigtigt, fordi man har mindre og mindre at være fælles om,« siger Pelle Nordhøj Kann.

Der er en særlig grund til at »Husker du?« er en musikdramatiskforestilling. Alle undersøgelser af demente viser, at selv meget demensramte stadig har evnen til forbinde musik med følelser. Mens resten af hjernen bliver påvirket af lidelsen, vil det center, som bruges til at sanse musik, blive ved med at være virksomt.

Idéen til forestillingen er vokset frem hos Pelle Nordhøj Kann gennem de senere år, efter han selv fik demens tæt ind på livet. 

– "Jeg har selv oplevet, hvor svært demens er at forholde sig til. Det kan være meget svært at sætte ord på, hvad der sker, når hukommelsen begynder at svigte. Med »Husker du?« håber vi, at vi kan hjælpe både demensramte og pårørende i den svære situation, de befinder sig i".

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe