Menu
30. september 2015

Politikerne skal også investere i yngre med demens

Yngre familier med demens har lige så stort et ønske om at leve et godt liv, som alle andre mennesker har. Derfor er der brug for, at politikerne investerer i aktiviteter og tilbud, der gør det muligt for yngre mennesker med demens at have et aktivt og værdigt liv. Det betaler sig i det lange løb.

- En kørselsordning der gør det muligt for personer, der har demens at blive transporteret til aktiviteter og træningstilbud– på lige fod med personer, der har fysiske handicap.

- Ligestilling af demenssygdomme med andre kritiske sygdomme således, at der er muligt at få erstatning via sin pension - uanset hvilket pensionsselskab, man har.

- Aktivitets- og træningstilbud hvor yngre med demens har mulighed for at mødes med andre i samme situation og deltage i motion, kognitiv stimulation og ikke mindst sociale fællesskaber.

Det er blot nogle af de ønsker og krav til politiker, som deltagerne på årets TænkeTank for yngre med tidlig demens kom frem med under den politiske paneldebat.

TænkeTank for yngre med tidlig demens - 10 års jubilæum

Fredag den 25. og lørdag den 26. september var godt 70 yngre mennesker med demens, ægtefæller og frivillige fagpersoner samlet til den årlige landsdækkende TænkeTank, hvor jubilæumstemaet var ”Et demensvenligt samfund”.

På TænkeTanken var der fokus på erfaringsudveksling, formidling af viden og politisk debat og ikke mindst socialt samvær. Det var tiende år i træk, at TænkeTanken blev afholdt.

Ny handleplan på demensområdet

Deltagerne var optaget af, at regeringen har meldt ud, at der er afsat et trecifret millionbeløb til at udarbejde en ny landsdækkende handleplan på demensområdet. Her var der især fokus på betydningen af, at Folketinget vedtager fælles retningslinjer for, hvad der er god kvalitet på demensområdet.

- Det er utrolig vigtigt, at det bliver et krav i handleplanen, at kommunerne selv skal udarbejde en lokal handleplan på demensområdet. Samtidig er det helt afgørende, at der bliver formuleret nogle fælles retningslinjer for, hvad god kvalitet på demensområdet er, sagde landsformand Birgitte Vølund fra Alzheimerforeningen og tilføjede:

- Det er nemlig vigtigt, at KL og de lokale politikerne ude i kommunerne bliver forpligtet på at investere i kvalitet på demensområdet. Og der er ingen tvivl om, at det en god forretning i det lange løb – både på det økonomiske og menneskelige plan.

Fra kan til skal paragraffer

Fra TænkeTanken opfordrer vi regeringen og de øvrige politikere i Folketinget til hurtigst muligt, at ændre servicelovens KAN paragraffer til SKAL paragraffer – bla vedrørende individuel kørsel og handicapkørsel og i øvrigt i forhold til de problematikker, som familier med demens oplever

Tænketankens deltagere ønsker således, at alle kommuner bliver forpligtet til at opfylde lovgivningen og yde den hjælp og støtte, som yngre familier med demens har behov for, så de kan leve et så godt, aktivt og værdigt liv som muligt – trods de store udfordringer, en demenssygdom giver hele familien.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe