Menu
27. juni 2016

Broholm Horseshow samlede 150.000 kr. ind til forskning i demens

Ved det netop afholdte DM i Dressur og Paradressur blev der samlet 150.000 kr. ind til forskning i demens.



For første gang i år havde Broholm Horseshow via projektet Ride for a Cure valgt at benytte DM i Dressur og Paradressur som anledning til at samle penge ind til forskning i demens. Pengene blev indsamlet via en række fundraisingaktiviteter, hvor sponsorer, leverandører og publikum støttede op om indsamlingen, som derved landede på 150.000 kr. Broholm Horseshow blev afholdt på Broholm Gods på Fyn i dagene fra d. 16. til 19. juni. 

Den flotte donation vækker glæde hos Alzheimerforeningen: 
- Hver 3. time dør en dansker af en demenssygdom og der findes ingen kur, der kan helbrede Alzheimers sygdom eller andre demenssygdomme. I dag lider 70-85.000 danskere af en demenssygdom og flere end 400.000 personer er pårørende. Hvis ikke vi finder en kur, vil der om 25 år være dobbelt så mange. Derfor er vi meget taknemlige for hver en krone der kan gå til forskning, så færre i fremtiden vil rammes af en dødelige demenssygdom, siger direktør i Alzheimerforeningen Nis Peter Nissen 

Et initiativ der giver håb

Samarbejdet mellem Broholm Horseshow og Alzheimerforeningen blev etableret med initiativ fra stævneleder i DM i dressur og kammerdame Anne Lütken via projektet "Ride for a Cure". Anne Lütken har selv haft demens tæt inde på livet, da hendes mand, Frederik Lütken, blev ramt af en blodprop, som forårsagede demens, i en alder af 69 år. Ridesporten har gennemsyret hele Fredrik Lütkens liv og ridesporten blev også for parret en styrke igennem det svære sygdomsforløb. 
- Ridesporten har givet så meget til mig og mange andre, og jeg synes det er på tide, at vi giver noget tilbage. Med ”Ride for a Cure” ønsker vi at give håb til de tusindvis af mennesker, der lever en hverdag med demens, fortæller Anne Lütken om baggrunden for initiativet. 

I 2011 døde Frederik Lütken af sin demenssygdom, 74 år gammel. Forløbet sidder stadig dybt i Anne Lütken, der i dag fungerer som protektor for Alzheimerforeningens rådgivnings- og kontaktcenter for demensramte og pårørende på Kallerupvej i Odense, hvor hun blandt andet holder foredrag om demens. 
Hun håber, at Broholm Horseshow også fremover kan være med til at sætte fokus på demens og skabe mere åbenhed. 

Fakta om Ride for a Cure

  • Broholm Horseshow og Alzheimerforeningen etablerede i 2016 samarbejdet Ride for a Cure, hvis formål er at  indsamle penge til forskning i demenssygdomme. 
  • Samarbejdet omfatter bl.a. en række fundraisingaktiviteter, hvor sponsorer, leverandører og publikum har mulighed for at støtte forskning i demenssygdomme ved DM i dressur.
  • Alzheimerforeningen støtter via Alzheimer-forskningsfonden forskning i demenssygdomme. Fonden giver penge til grundlæggende forskning i hvordan demenssygdomme opstår, forebygges og behandles. 
  • Broholm Horseshow, der hvert år afholder DM i dressur & Paradressur, er stiftet af Anne og Frederik Lütken.
     
Læs mere om Broholm Horseshow og Ride for a Cure her
Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
26. marts 2026
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
179 folketingsmedlemmer er fundet. Alzheimerforeningen har en klar opfordring til dem: Fasthold valgkampens udmeldinger og ambitioner på demensområdet.
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
25. marts 2026
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
I løbet af valgkampen har flere partier forholdt sig til demensområdet. Alzheimerforeningen har samlet et overblik.
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe