Menu
11. august 2016

Smykke til fordel for demensramte

Smykkedesigner Annemette Djernæs lancerer igen i år en kollektion af smykker skabt i samarbejde med otte passionerede personligheder, der sender overskuddet videre til otte velgørenhedsorganisationer. Annemette Djernæs, som står bag det danske smykkefirma Jewelry by AD, har selv valgt at overskuddet fra sit smykke – et smukt forgyldt armbånd - går til Alzheimerforeningen. 

"Jeg har igen i år valgt at støtte op om Alzheimerforeningen. Det har jeg gjort, fordi jeg selv har nær familie, der har lidt af det. Det er svært at se på at nogen man holder af, pludselig ”glider væk” og ikke er den de var engang, mere," fortæller Annemette blandt andet om baggrunden og skriver videre i pressemeddelsen: 

”I dag er der op mod 85.000 danskere, som er ramt af en demenssygdom og antallet af mennesker med demens er kraftigt stigende. Alzheimers sygdom og andre demenssygdomme er dødelige - og der findes endnu ingen kur! Derfor har Alzheimerforeningen brug for massiv støtte og opbakning. Overskuddet fra salget af armbånde går til Alzheimerforeningens arbejde for demensramte og deres pårørende.” 

'Jewelry for a good cause'-kollektionen lanceres til august og indeholder otte forskellige smykker, designet af otte nøje udvalgte kendte danskere, som alle har én ting tilfælles – passion for at gøre en forskel. Årets udvalgte – Camilla Miehe-Renard, grevinde Cath Alexandrine Danneskiold-Samsøe, Lasse Spangenberg, Mathilde Gøhler, Mette Holbæk, Sascha Dupont, Szhirley, og Annemette Djernæs, designer og CEO, Jewelry by AD – har hver designet et unikt smykke.

Hele overskuddet går til de velgørende formål, som projektets hovedpersoner individuelt har valgt, og som står deres hjerte nær.


Overskuddet fra dette armbånd går til Alzheimerforeningen

Armbåndet koster 499 kr.

Kollektionen ‘Jewelry for a good cause’ lanceres d. 17. august 2016-

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt