Menu
2. oktober 2017

Alzheimerforeningen: Demensforskning skal opprioriteres

Danmark underprioriterer forskning i demens. Sammenlignet med andre lande afsætter Danmark markant færre penge til forskning i demens. Og det bør der ifølge Alzheimerforeningen laves om på.

Sammenlignet med lande som England, USA og Australien bruger Danmark markant færre penge til forskning i demens pr indbygger. Både WHO, OECD og THE Lancet Neurology Commission opfordrer verdens ledere til, at der investeres betydeligt flere midler i demensforskning.

Den opfordring har mange lande allerede taget til sig og øremærket tre og firecifrede millionbeløb til demensforskning. Eksempelvis blev der i den engelske demenshandlingsplan afsat 580 millioner pund til demensforskning – svarende til 90 kr. pr. indbygger. I Australien har regeringen afsat 559 millioner australske dollar – svarende til 115 kr. pr. indbygger og i USA er der afsat mere end 1,8 milliarder US dollars – svarende til 33 kr. pr. indbygger.

I Danmark derimod er der kun afsat 6,7 millioner kroner af de 470 millioner kroner, som Folketinget har bevilget til Demenshandlingsplanens tre første år, hvilket svarer til 1 krone og 25 øre pr. dansker i runde tal – til en ny national forskningsstrategi på demensområdet og ny forskning.

Det mener Alzheimerforeningen er pinligt lidt og væsentligt mindre end til andre store folkesygdomme. Alzheimerforeningen opfordrer derfor i dag Folketinget til at opprioritere forskning i  demens.

"Demens skyldes sygdom, og desværre er der i dag ikke en kur, som kan stoppe en fremadskridende demenssygdom. Derfor er det højeste ønske hos mennesker, der er berørt af en demenssygdom, ikke overraskende …. en kur!. Derfor foreslår vi, at der oprettes en særlig demensforskningspulje til at finansiere Danmarks bidrag til forskning, der kan forbedre livet med demens", siger Nis Peter Nissen, direktør i Alzheimerforeningen.

Konkret foreslår foreningen at Folketinget i forbindelse med forhandlingerne om demenshandlingsplanens næste skridt, afsætter 100 kr. pr. dansker til demensforskning. 

Læs brevet til medlemmerne af Folketinget her

Læs Copenhagen Declaration - Scandinavian voices on Dementia Friendly societies her

Læs også: 

 

 

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
3. oktober 2025
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
EU har godkendt donanemab. Medicinrådet skal afgøre, om danskere får adgang til den.
Alzheimerforeningen samler rekordstort million beløb ind
22. september 2025
Alzheimerforeningen samler rekordstort million beløb ind
Rekorder blev slået og vigtige samtaler blev startet ved Landsindsamlingen 2025.
Demenskor sang Socialdemokratiets årsmøde i gang
13. september 2025
Demenskor sang Socialdemokratiets årsmøde i gang
Korsang giver livsglæde - det kunne mærkes ved åbningen af Socialdemokratiets årsmøde.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe