Menu
15. februar 2017

Alzheimerforeningen hilser lovforslag om tvangsbehandling velkomment

Nyt lovforslag skal sikre bedre behandling og mere retssikkerhed for mennesker, der på grund af fremskreden demenssygdom er varigt inhabile, og som modsætter sig behandling. Men tvangsbehandling må aldrig tages i brug på baggrund af manglende ressourcer, skriver Alzheimerforeningen i et høringssvar.

Når man har demens i svær grad, kan det være vanskeligt at afgøre, om den behandling man modtager, i virkeligheden er til ens bedste. Det kan være rensning af et sår, en indsprøjtning eller fjernelse af en rådden tand, der for personen med demens kan virke ekstremt ubehageligt, men samtidig være afgørende for personens helbred.

I dag er det imidlertid ikke tilladt at behandle en patient, hvis denne modsætter sig ”i og eller handling” som det hedder – heller ikke selvom manglende behandling kan være alvorligt for patientens helbred. Det betyder, at mange varigt inhabile patienter – deriblandt demenspatienter – ikke har fået den nødvendige behandling. Konsekvenserne har i mange tilfælde været store lidelser og i værste tilfælde dødsfald på grund af manglende behandling. I andre situationer har sundhedspersonalet forsøgt at gennemføre behandlingen med tvang, selvom det ikke er tilladt. Det har ledt til et ukendt antal af udokumenterede og ulovlige tvangsbehandlinger, der gør det umuligt at danne et overblik af omfanget.

Øget retssikkerhed

Alzheimerforeningen er derfor glade for det nye lovforslag, som Sundheds- og Ældreministeriet kom med i januar:

- Muligheden for at få adgang til forsvarlig sundhedsfaglig behandling for de sygdomme man lider af, er af afgørende betydning for mennesker med demenssygdom. Alzheimerforeningen hilser derfor lovforslaget velkomment - ikke mindst fordi der med lovforslaget nu etableres lovmæssige rammer om tvangsbehandling, hvilket vil øge demenspatienters retssikkerhed. Der gives samtidigt et retsligt grundlag for nødvendig dokumentation, der vil gøre det muligt systematisk at arbejde på nedbringelse af den tvangsbehandling, der i dag foregår uden for sundhedslovens bestemmelser, fortæller direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen.

Tvang skal begrænses

Formålet med lovforslaget er at begrænse tvang og indgreb i den personlige frihed overfor den enkelte patient til det absolut nødvendige. Det er positivt, lyder det fra Nis Peter Nissen, der dog understreger vigtigheden af, at anvendelse af tvang alene skal kunne begrundes i hensynet til patientens helbred og sikkerhed.

- I et sundhedsvæsen, der i dag er stærkt presset både i regioner og kommuner, for eksempel på plejehjem, skal enhver risiko for, at tvangsbehandling tages i brug på baggrund af manglende ressourcer, undgås.

Det er samtidig en forudsætning, at det personale der i det daglige skal tage beslutning om og efterfølgende gennemføre den konkrete tvangsbehandling, har de rette forudsætninger for at forebygge og undgå brug af tvang, forklarer Nis Peter Nissen.

Læs mere i Alzheimerforeningens høringssvar.

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
26. marts 2026
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
179 folketingsmedlemmer er fundet. Alzheimerforeningen har en klar opfordring til dem: Fasthold valgkampens udmeldinger og ambitioner på demensområdet.
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
25. marts 2026
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
I løbet af valgkampen har flere partier forholdt sig til demensområdet. Alzheimerforeningen har samlet et overblik.
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe