Menu
20. september 2017

Prinsesse Benedikte sender hilsen til Alzheimerforeningens indsamlere

Foreningens protektor beder befolkningen om at tage godt imod de tusindvis af frivillige, der samler ind til demens lørdag den 23. september.

 Benedikte

Demens er en af de hastigst voksende folkesygdomme i verden. Alene i Danmark lever omkring 85.000 personer med en demenssygdom, og lige ved siden af står omkring 400.000 nære pårørende. Antallet forventes at vokse drastisk de kommende år. Derfor samler Alzheimerforeningen lørdag den. 23. september ind til forskning i demenssygdomme, samt til aktiviteter og oplysning, der kan gøre livet bedre for mennesker med demens og deres pårørende.

Sagen ligger Alzheimerforeningens protektor H.K.H. Prinsesse Benediktes hjerte meget nær. Derfor sender hun en hilsen til de mange frivillige, der går på gaden i den gode sags tjeneste. Prinsessen udtaler:

- Jeg vil gerne rette en stor tak til alle de ildsjæle, der har valgt at bruge deres lørdag på at samle midler ind til demenssagen og sætte fokus på en række ofte oversete sygdomme. Indsamlerne er med til at bryde tabuet om demens og bane vejen for en fremtid, hvor vilkårene for mennesker med demens forbedres, og hvor vi forhåbentligt kommer et skridt nærmere en kur. Derfor vil jeg opfordre danskerne til at tage rigtig godt imod de frivillige, der samler ind på gader og stræder landet over.

Vi kender alle mennesker med demens, som trænger til en kærlig og hjælpende hånd.

Indsamlingen finder sted over hele landet d. 23. september kl. 10-13

Fakta om demens:

  • I Danmark lever op mod 85.000 mennesker med en demenssygdom
  • Heraf har ca. 45.000 Alzheimers sygdom
  • Hver dag rammes 40-45 mennesker af demens i Danmark
  • I 2040 forventes antallet af mennesker med demens at vokse til 150.000
  • 400.000 personer i Danmark lever i dag med en dement i familien
  • Hver tredje time dør en dansker af en demenssygdom.
    Kilde: Alzheimerforeningen.

Om Alzheimerforeningens landsindsamling 23. september:

Tid: kl. 10:00-13:00
Sted: Over hele landet. Se listen over indsamlingssteder her
Læs mere om landsindsamlingen her

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe