Menu
21. februar 2018

Årets Demenspris 2018: Nu kan du indstille en medarbejder

Igen i år skal Årets Demenspris være med til at anerkende de medarbejdere, der skaber glæde, tryghed og værdighed for mennesker med demens og deres pårørende. Demensprisen 2018 overrækkes 7. maj 2018 på ”Demensdage” af ældreminister Thyra Frank og sundhedsminister Ellen Trane Nørby.

Demensprisen 2017 gik til Pia Johnsen Nielsen fra Pleje- og demenscenter Klarahus. Pia blev indstillet til prisen af sine kolleger, der beskriver hende som en inspirerende ildsjæl, der utrætteligt møder det enkelte menneske med respekt og gør en stor indsats for at se og forstå mennesket bag sygdommen.

Heldigvis er der rigtig mange medarbejdere som Pia, der fortjener anerkendelse for deres indsats, og nu kan man igen indstille til Årets Demenspris, der i 2018 overrækkes af sundhedsministeren og ældreministeren i maj. Det sker i forbindelse med de årligt tilbagevendende ”DemensDagene”, der arrangeres af Nationalt Videnscenter for Demens.

De to ministre overrakte Demensprisen 2017 til en glad, rørt og stolt Pia, og sundhedsminister Ellen Trane Nørby ser meget frem til at kunne uddele endnu en demenspris i maj: ”Mange faggrupper i forening gør en kæmpe indsats for mennesker med demens og deres pårørende, og vi er slet ikke færdige med anerkende deres store arbejde. Heldigvis er det jo først, når sygdommen rammer, man opdager, hvor vigtigt det er at blive mødt af medarbejdere, der omsorgsfuldt tager en i hånden og tilbyder støtte og forståelse. Til gengæld er den støtte helt uvurderlig for dem, der modtager den,” siger hun.

Også ældreminister Thyra Frank glæder sig til at uddele Demensprisen 2018: ”De mange flotte indstillinger, vi modtog sidste år, vidnede til fulde om, at der rundt om i landet er talrige steder, hvor ildsjæle løser opgaver med både kreativitet og kærlig omsorg. Samtidig glæder jeg mig meget over, at vi med Demensprisen kan være med til at tale området op, for der er utroligt mange, der hver eneste dag gør en kæmpe indsats for både mennesker med demens og deres pårørende.”

Man kan indstille en medarbejder til Demensprisen 2018, lige meget om man er pårørende, selv har en demenssygdom, er kollega, leder, ven eller noget helt andet. Vinderen udpeges af en faglig jury og modtager - ud over æren - en personlig pengepræmie på 10.000 kr. Vinderens arbejdsplads modtager samtidig en præmie på 50.000 kr. til at videreudvikle det gode faglige og sociale fællesskab omkring arbejdet med demens.

Læs mere om Demensprisen og indstil en medarbejder på www.sum.dk/demensprisen  

Der er sidste frist for indstillinger til Demensprisen 2018 den 9. april.


Vinderen af Demensprisen 2018 udvælges af en jury bestående af:

  • Karen Stæhr, sektorformand i FOA
  • Dorte Steenberg, næstformand for Dansk Sygeplejeråd
  • Lone Vasegaard, formand for Demenskoordinatorerne i Danmark
  • Lisbeth Lintz, formand for Foreningen af Speciallæger, Lægeforeningen
  • Nis Peter Nissen, direktør i Alzheimerforeningen
  • Bjarne Hastrup, administrerende direktør i Ældre Sagen
  • Karen Tannebæk, uddannelsesleder i Nationalt Videnscenter for Demens.
Senest opdateret d. 12. februar 2020
Fakta

  Om Demensprisen

  • Demensprisen blev uddelt første gang i 2017 og er et af 23 nye initiativer i Den nationale demenshandlingsplan 2025, som regeringen og de øvrige satspuljepartier blev enige om i december 2016.
  • Formålet med prisen er at anerkende og hylde de mange medarbejdere, der hver dag skaber glæde, tryghed og værdighed for mennesker med demens og deres pårørende landet over.
  • Ministeriet modtog 157 indstillinger til Demensprisen 2017 - indstillinger der tilsammen vidner om, at mange faggrupper i forening gør en kæmpe indsats på demensområdet.
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt