Menu
2. oktober 2019

Finanslovforslag glemmer 90.000 demenspatienter og deres 800.000 familiemedlemmer

Der er ikke afsat én eneste ekstra krone til nye initiativer på demensområdet i regeringens forslag til finansloven. Det betyder blandt andet, at den demenshandlingsplan der frem til 2025 skulle hjælpe familier med demens, mister finansieringen fra årsskiftet.

I dag præsenterede regeringen sit første forslag til en finanslov under overskriften ”Velfærd først – tryghed, tillid og en grøn vækst”. Men ifølge Alzheimerforeningens direktør, Nis Peter Nissen, gælder forslagets løfter ikke de allersvageste og mest sårbare demenspatienter:

- Regeringen prioriterer tryghed og tillid, men det er ikke tillidsvækkende, når regeringen trækker det økonomiske tæppe væk under den demenshandlingsplan, der løber frem til 2025, ved at fjerne finansieringen fra næste år. Der skaber ikke tryghed, men gør tværtimod hverdagen usikker for de 90.000 danskere, der i dag lider af en demenssygdom, og deres 800.000 familiemedlemmer, lyder det fra Alzheimerforeningens direktør.

Gamle initiativer på nye flasker

Af finansforslaget fremgår det, at det skal sikres, at der følger penge med i takt med, at der i fremtiden kommer flere ældre patienter - hvoraf en stor del har en demenssygdom. Men i forslaget nævnes der ingen nye initiativer på demensområdet:

- Forslaget til finansloven er som kemisk renset for nye initiativer på demensområdet. Der er ikke afsat én eneste ekstra krone til nye initiativer i regeringens forslag til finanslov. Hver en krone, der ifølge regeringen skal gå til demensområdet, stammer fra gamle initiativer, der blev vedtaget af den tidligere regering, siger Nis Peter Nissen.

LÆS OGSÅ: KENDTE DEMENSPATIENTER OG PÅRØRENDE MED APPEL OM HANDLINGSPLAN


Støttepartierne må på banen

Selvom udfordringerne med den demografiske udvikling nævnes flere gange i forslaget, mener Alzheimerforeningens direktør ikke, at regeringen tager opgaven alvorligt:  

- I stedet for at gå foran på demensområdet, bremser regeringen brat op. Det vil desværre få en afsmittende effekt ude omkring på sygehusene og i kommunerne. Vi kan allerede nu se, at bevillinger til demensområdet slet ikke kan følge med det stigende antal demenspatienter – hverken i demensudredningen eller i kommunerne.

Derfor opfordrer Alzheimerforeningen nu regeringens støttepartier til at komme på banen:

- Det er afgørende at demenshandlingsplanen ikke stopper halvvejs. Der er akut brug for finansiering til øget demensudredning, flere penge til at forebygge misbrug af antipsykotisk medicin og øget støtte til etablering af trygge og tillidsvækkende lokale demenstilbud til demenspatienter og deres familier. Det koster ikke en herregård, med vil være en kærkommen håndsrækning til de mange familier, der lever med demens, forklarer Nis Peter Nissen.

Læs regeringens finanslovforslag her

 

Senest opdateret d. 12. februar 2020
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Partnerskabsaftale
25. juni 2026
Alzheimerforeningen har indgået partnerskabsaftale om nyt demensfællesskab i Glostrup Kommune
Alzheimerforeningen har indgået partnerskabsaftale om nyt demensfællesskab i Glostrup Kommune
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
9. juni 2026
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
På årets Folkemøde har hjernen sit eget skib, som Alzheimerforeningen søsætter i samarbejde med seks andre organisationer. Se det fulde program her.
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
8. juni 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe