Menu
1. februar 2022

Forebyggelse virker – men antallet af mennesker med demens vil fortsat stige

Avancerede fremskrivningsmodeller præsenteret i et nyt studie i tidsskriftet The Lancet viser, at der frem til år 2050 vil ske en tredobling i antallet af mennesker med demens på verdensplan.

Ifølge en ny og omfattende analyse om forekomsten af demens i mere end 200 lande, forventes antallet af demenstilfælde at stige til 153 millioner på verdensplan – ifølge Nationalt Videnscenter for Demens svarer det til en tredobling af de 57 millioner mennesker med demens, der var i 2019.

Stigningen skyldes især, at vi som befolkning bliver ældre. Stigningen er dog ulige fordelt og forventes at være mindst i højindkomstlande med højt uddannelsesniveau som fx Danmark.

Dynamiske fremskrivningsmodeller tager højde for risikofaktorer

Forskergruppen bag analysen har udviklet dynamiske fremskrivningsmodeller, der tager højde for den forventede udvikling i fire centrale risikofaktorer for demens i form af rygning, fedme, forhøjet blodsukker og et lavt uddannelsesniveau.

Det vil sige, at imens forbedret adgang til uddannelse kan medføre færre tilfælde af demens, kan denne mulige nedgang blive opvejet af en stigning associeret med øget forekomst af risikofaktorer som fedme, forhøjet blodsukker og rygning.

Det adskiller analysen fra tidligere fremskrivninger, at den tager højde for de dynamiske effekter af risikofaktorer.

Forebyggelse virker

Da der endnu ikke findes en kur mod demens, opfordrer forskerne til at satse på forebyggelse. Det kan være tiltag, der påvirker livsstilsfaktorer associeret med risikoen for at udvikle demens, som uddannelse, kost og motion.  

Hvis du vil have tips til, hvordan du kan holde din hjerne sund, så skriv dig op til at modtage vores Hjernesund nyhedsbrev her >>

Læs mere i Alzheimerforeningens notat om antallet af mennesker med demenssygdom i fremtiden >>

Læs mere i nyheden hos Nationalt Videnscenter for Demens >>

 

 

Senest opdateret d. 03. februar 2022
Fakta

Få tips til at mindske din risiko for demens og holde din hjerne sund

Skriv dig op til vores Hjernesund nyhedsbrev her >>

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe