Menu
12. august 2023

Godt gang i demensvenlige fællesskaber

For mennesker med demens har fysisk aktivitet i samvær med andre stor betydning for hverdagen. Derfor er Alzheimerforeningen i samarbejde med DGI - med støtte fra Socialstyrelsen - gået sammen om at få flere mennesker med demens til at tage ud på guidede gåfællesskaber.

”Deltagerne får opbygget et stærkt fællesskab, både med andre ligestillede, som har demens tæt inde på livet samt med mennesker uden demens,” fortæller Lone Haagensen, som er en af DGI's 150 uddannede gåværter i Danmark.

Lone har taget 'Gåværtsuddannelsen' og har nu startet gåfællesskabet ’Gang i Naturen Taastrup’, hvor hun hver uge tager deltagere med på guidede gåture.

Gåture styrker livskvaliteten

For mennesker med demens har fysisk aktivitet i samvær med andre stor betydning for hverdagen. Det er med til at styrke livskvaliteten, den mentale sundhed og bevarelsen af et godt fysisk helbred.

Derfor er Alzheimerforeningen og DGI i en landsdækkende indsats gået sammen om at få flere mennesker med demens og deres pårørende til at røre sig sammen med andre i demensvenlige gåfællesskaber.

Gang i naturen

En af dem, der har taget indsatsen til sig, er altså Lone Haagensen. På eget initiativ har Lone startet gåfællesskabet ’Gang i naturen Taastrup’.

Som ’gåvært’ tager Lone deltagerne med ud på guidede gåture, som holder både hjerne og krop frisk – og altid med det sociale samvær i centrum.

Undervejs på gåturene er der fokus på at sætte sanserne i spil gennem forskellige aktiviteter, som både får pulsen op og giver ro i sindet. Her kan alle være med – også dem, som ikke lever med demens, men bare gerne vil holde sig friske.

Læs mere om Lones vej til gåfællesskabet - og find et gåfællesskab i nærheden af dig nederst i artiklen her på DGI's hjemmeside.

Senest opdateret d. 11. august 2023
Fakta

Fysisk aktivitet giver overskud nu og her, og på den lange bane mindsker et aktivt liv risikoen for en række livsstilssygdomme - herunder bl.a. demens.

At være social er en af de bedste ting, du kan gøre for din hjerne. Du træner i høj grad dine kognitive evner, når du er sammen med andre.

Kombinationen af fysisk aktivitet og samvær med andre mennesker er derfor noget af det bedste, du kan gøre for dig selv.

Ikke kun du, der allerede har en demensdiagnose - men også dig, der ønsker at forebygge demens.

Læs 7 gode råd til forebygge demens  

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt