Menu
7. februar 2023

Må man videoovervåge på plejehjem?

Et forsøg med videoovervågning i en friplejekommune har skabt debat om, hvorvidt videoovervågning på plejehjem kan være et nyttigt redskab i plejen af fx mennesker med demens. Men reglerne er klare på området, mener man i Alzheimerforeningen, der samtidig ikke afviser, at brugen af overvågning i nogle tilfælde kan være en hjælp til mennesker med demens. Det vigtigste er, at rammerne er i orden, og at der er tilstrækkeligt veluddannet personale til at gøre brug af teknologien, lyder det.


Hvis man forestiller sig en nattevagt på et plejehjem, som skal rundt og tjekke, om beboerne nu sover godt og ikke er i vanskeligheder, hvad ville så virke mindst forstyrrende for beboeren: At nattevagten åbner døren, tænder lyset og går ind til beboeren – eller at nattevagten trykker på en knap, og så på en skærm kan se, at beboeren ligger trygt i sin seng? Det er et af de scenarier, der endnu engang har bragt brugen af videoovervågning på plejehjem op til debat. For spørgsmålet giver anledning til en lang række overvejelser. Først og fremmest, om det overhovedet er lovligt:

- I Alzheimerforeningen har vi ikke noget imod, at der introduceres moderne teknologi i behandling og pleje. Også videoovervågning. Men her er det afgørende, at der er givet fuldt samtykke, for lejlighederne på et plejehjem er beboernes egne private hjem og her gælder privatlivets fred præcis som alle andre steder, forklarer direktør, Nis Peter Nissen:

- Det er ikke teknologien, som vi har noget imod. Men der er et regelsæt som gælder. Folketinget har eksplicit meldt ud, at de ikke ønsker videoovervågning. Det handler om Grundloven. Derfor mener vi kræver det en folketingsbehandling. Og hvis man vil ændre på det, skal man først og fremmest sikre, at der er nok veluddannet personale, til at garantere tilstrækkelig sikkerhed af optagelserne, så de ikke bliver misbrugt.
 

Mange vigtige overvejelser

Sagen om videoovervågning har senest fået opmærksomhed, fordi man i et frikommuneforsøg har afprøvet potentialet i overvågningen. Og her bevæger man sig på kanten af loven, mener Nis Peter Nissen:

- Som vi tolker det, kan det ikke lade sig gøre at ændre på reglerne om videoovervågning – heller ikke selvom der er tale om et frikommuneforsøg.

Selv hvis reglerne ændres, og videoovervågning på plejehjem skulle gå hen og blive et gængs redskab i plejen, vil der stadig være en lang række vigtige overvejelser at skulle have med, mener Nis Peter Nissen:

- Hvis det bliver godkendt, så mener vi, at det er vigtigt med et klart regelsæt. Man kan fx ikke overvåge 24 timer i døgnet. Tænk selv, at du ligger i din seng, og ikke ved hvem og hvornår, nogen kigger. Og hvem er det, der skal have adgang til at videooptagelser? Det nytter fx ikke, at der er medarbejdere, der er langt fra plejehjemmet, der sidder og kigger på optagelserne. Det kræver mere personale på det enkelte plejehjem, som kan håndtere det, de eventuelle videooptagelser viser. Udover at der skal være nok personale, skal personalet også kende til regelsættet og have de nødvendige evner til at håndtere eventuelle udfordringer, fx i forhold til persondataloven. Så der er altså ikke tale om en simpel løsning, som kan iværksættes fra den ene dag til den anden, slutter Alzheimerforeningens direktør.

Senest opdateret d. 07. februar 2023
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
26. marts 2026
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
179 folketingsmedlemmer er fundet. Alzheimerforeningen har en klar opfordring til dem: Fasthold valgkampens udmeldinger og ambitioner på demensområdet.
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
25. marts 2026
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
I løbet af valgkampen har flere partier forholdt sig til demensområdet. Alzheimerforeningen har samlet et overblik.
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe