Menu
4. oktober 2023

Rekordstort beløb indsamlet

Alzheimerforeningens Landsindsamling satte rekord, da omkring 2.000 frivillige gik på gaden for at samle ind til mennesker med demens d. 24. september.

Anne Sofie og hendes mor samlede ind i Aalborg.

Mere end to millioner kroner blev samlet ind til mennesker med demens, da frivillige over hele landet samlede ind til Alzheimerforeningens første husstandsindsamling nogensinde (tidligere indsamlinger har været gadeindsamlinger). Resultatet er det største siden Alzheimerforeningens første Landsindsamling i 2016, og det vækker begejstring:

- Tusind tak til alle jer, der gik på gaden og stemte dørklokker den 24. september for at samle ind til mennesker med demens og deres pårørende, og også til alle jer, der havde oprettet en digital indsamling. Jeres dedikation og energi har været overvældende, og det er så flot, hvor meget det er lykkedes jer at samle ind. Støtten har ikke kun manifesteret sig i de penge, der blev indsamlet, men også i de mange gode samtaler, I har haft om demens. At skabe forståelse omkring denne udfordrende sygdom er afgørende, og jeres indsats har gjort en markant forskel, lyder det fra direktør i Alzheimerforeningen, Mette Raun Fjordside.

Mette og Sofia Pugholm samlede ind for deres mor og mormor.

Vigtigt med fokus på demens

En af dem der samlede ind i det smukke sensommervejr, var Mette Pugholm, der sammen med sin datter havde meldt sig til en indsamlingsrute i Tårnby. Deres mor og mormor lider af Alzheimers sygdom, og Mette og datteren så indsamlingen som en god anledning til at tale med folk om demens og hvordan sygdommen påvirker en familie:

- Det er som om, det er sværere at få fokus på, hvor alvorligt demens er og hvor hårdt det rammer. Jeg må indrømme, at vi heller ikke selv havde fokus på det, før min mor blev virkeligt syg. Det er måske naturligt nok, men det er også derfor, at det er så vigtigt, at vi taler med hinanden om demens og støtter Alzheimerforeningens gode arbejde, fortæller Mette Pugholm.

I Odense var John Larsen, der selv lider af demens, gået på gaden for at fortælle åbent om, hvad det vil sige at leve med demens:

- Jeg synes, det er vigtigt, at vi gør det lidt mere synligt, hvad det er, vi samler ind til, og hvad pengene skal gå til, sagde han til TV2 Fyn, der fulgte ham og hans familie på indsamlingsdagen.

Digitale donationer når nye niveauer

Noget der var særligt populært ved årets indsamling, var muligheden for at oprette en personlig indsamling digitalt, som man kan dele med sine venner, familie og kollegaer på e-mail og sociale medier. De digitale indsamlinger stod for at indsamle næsten 600.000 kr., hvilket er en fordobling i forhold til tidligere år. En af dem der havde valgt at oprette en personlig indsamling var Conni Haugbølle, der er hustru til Jørn, som lider af demens:

- Jørns Alzheimer er desværre så fremskreden, at vi ikke kunne gå fra hus til hus. Men så kan vi heldigvis bidrage med en digital indsamling, og i den sammenhæng fortsat gøre opmærksom på sygdommen og endda samle ind til et godt formål. Den pokkers sygdom er så ubarmhjertig og trist for den ramte og familien, men der er god støtte at hente i Alzheimerforeningen. Så vi er stolte og glade for, at vi lykkedes med at samle over 19.000 kr. ind til Landsindsamlingen på vores digitale indsamling, fortæller hun. 

Tusind tak til Conni og alle de mange andre indsamlere, der har gjort en uvurderlig indsats på at sætte fokus på demens og samle ind til demenssagen.

Hvis du missede Landsindsamlingen, kan du resten af oktober stadig støtte Alzheimerforeningen digitalt via MobilePay tlf. 888088 eller oprette en digital indsamling på https://start-indsamling.alzheimer.dk

Læs mere på www.huskedagen.dk

Senest opdateret d. 04. oktober 2023
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt