Menu
14. juli 2023

Royalt samarbejde til fordel for Alzheimerforeningen

Et smykke designet af HH Prinsesse Nathalie skal skabe opmærksomhed omkring demens. En del af indtægterne fra salget af smykket er øremærket Alzheimerforeningen.

Prinsesse Nathalie sidder med Shamballa

Et fint og diskret armbånd med sølvvedhæng skal være med til at skabe øget fokus omkring demens – særligt på livet som pårørende til et menneske med demens. Smykket er designet af HH Prinsesse Nathalie af Berleburg, i samarbejde med Shamballa Jewels.

Det er efter Prinsessens eget ønske, at 20% af salget af smykket skal gå til Alzheimerforeningen. Køb smykket her.

Fokus på yngre pårørende

Prinsesse Nathalie har desuden udtrykt ønske om, at donationen øremærkes hjælp og støtte til pårørende til mennesker med demens.

Prinsessens hjerte banker særligt for de unge pårørende, for hvem livet med en forælder med en demensdiagnose kan være både svær og fyldt med mange bekymringer i en tidlig alder:

- Det gør et stort indtryk på mig, at også børn og unge kan være pårørende til en mor eller far med demens. Mit ønske er, at vi med salget af smykket kan bidrage til oplevelser, hjælp og støtte til yngre pårørende, sagde Prinsessen på en presseevent i forbindelse med lancering af smykket.

OL-hest som motiv

Prinsessen fortalte også om de gode oplevelser, hun selv har haft i sin opvækst, hvor naturen og særligt oplevelser med heste har spillet en stor rolle. Oplevelser, som hun ønsker for alle børn og unge.

Smykket er designet som et armbånd med kuglevedhæng, og fås i både sølv og guld. Vedhænget har et diskret motiv af silhuetten af Prinsessen og hendes dressurhest, som hun har vundet to OL-medaljer med.

I Alzheimerforeningen er vi meget taknemmelige for den smukke gestus, der er med til at sætte fokus på demenssagen - og på livet som ung pårørende til et menneske med demens.

HH Prinsesse Nathalie er datter af HKH Prinsesse Benedikte, som er protektor for Alzheimerforeningen.

Læs mere om samarbejdet mellem HH Prinsesse Nathalie og Alzheimerforeningen på Shamballa Jewels hjemmeside. Smykke til fordel for Alzheimerforeningen

 

Senest opdateret d. 18. august 2023
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nye midler fra SSA-reserven
15. november 2025
Alzheimerforeningens faglige rådgivning Demenslinien udvider åbningstiden med nye midler fra SSA-reserven
Forligspartierne om SSA-reserven for 2026-2029 har netop præsenteret udmøntningen.
Nyt udspil vil give 50 millioner til forskning i demens og ældrepleje
23. oktober 2025
Nyt udspil vil give 50 millioner til forskning i demens og ældrepleje
Regeringen vil afsætte flere millioner til forskning i demens. Det er vigtige skridt.
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
3. oktober 2025
Endnu en ny medicin er godkendt i EU
EU har godkendt donanemab. Medicinrådet skal afgøre, om danskere får adgang til den.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe