Menu
24. april 2025

Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg

Mette Raun Fjordside fra Alzheimerforeningen og Jesper Fisker fra Kræftens Bekæmpelse er nye medlemmer af forretningsudvalget i Danske Patienter

 

Det blev i dag besluttet på Danske Patienters årlige repræsentantskabsmøde, at Mette Raun Fjordside, direktør i Alzheimerforeningen og Jesper Fisker, direktør i Kræftens Bekæmpelse indtræder i forretningsudvalget hos Danske Patienter, der er paraplyorganisation for patient- og pårørendeforeninger i Danmark.

Begge bringer stærke erfaringer med sig og ser frem til at bidrage til det fælles arbejde i Danske Patienter – i en tid, hvor sundhedsvæsenet står over for store forandringer.

Mette Raun Fjordside håber at kunne bidrage med perspektiverne fra de mest sårbare patientgrupper, der lever med kognitive funktionsnedsættelser, og fra mange års erfaring fra interesseorganisationerne. Hun understreger behovet for lighed og en styrket patientinddragelse i de kommende reformer på sundhedsområdet:

- Vi skal bruge den store viden, der ligger i vores medlemsforeninger, og arbejde for mere lige vilkår for alle patienter – uanset diagnose. Jeg ser det som en af vores allervigtigste opgaver i forretningsudvalget at sikre, at patienternes stemme bliver hørt, når sundhedsreformerne nu skal tage form og rulles ud i praksis.

Denne holdning deles af Jesper Fisker, der træder ind i udvalget med en ambition om at styrke den fælles stemme, som Danske Patienters 25 medlemsorganisationer repræsenterer:

- Jeg vil arbejde for, at patienter og pårørendes erfaringer bliver taget alvorligt og brugt aktivt af sundhedsvæsenet. Det kræver en stærk fælles stemme fra Danske Patienter, siger Jesper Fisker og uddyber:

- For mig er det særligt vigtigt at sikre mere lighed og sammenhængende forløb for alle patienter uanset sygdom i fremtidens sundhedsvæsen.

Ny strategi skal udfoldes

Danske Patienters forperson Klaus Lunding ser frem til samarbejdet i det nye forretningsudvalg:

- Vi står midt i en afgørende tid, hvor sundhedsvæsenet gennemgår markante forandringer, og hvor Danske Patienter skal føre en ny strategi ud i livet. Jeg ser frem til at tage fat på de opgaver, som ligger foran os, med de to nye medlemmer og resten af udvalget.

På repræsentantskabsmødet blev Marijke Vittrup, direktør i Øjenforeningen, og Torben Mogensen, formand i Lungeforeningen, genvalgt til forretningsudvalget.

Samtidig lød der en stor tak til Helen Bernt Andersen, formand i Kræftens Bekæmpelse, og Mette Bryde Lind, direktør i Gigtforeningen, som begge udtræder efter at have siddet i forretningsudvalget i seks år – den maksimale periode ifølge Danske Patienters vedtægter.

Senest opdateret d. 24. april 2025
Fakta

Et bredt sammensat udvalg

Danske Patienters forretningsudvalg består af otte medlemmer samt en formand. Udvalget mødes ca. seks gange om året og er med til at definere organisationens politikker og prioriteter. Det tilstræbes, at udvalget afspejler forskelligheden blandt medlemsforeningerne – både i forhold til sygdomsområder, foreningstyper, køn og om der er tale om patienter eller pårørende.

Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt