Menu
12. juni 2025

Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen

Alzheimerforeningen har vedtaget nye vedtægter, der skal styrke medlemsengagementet, forenkle organiseringen og bringe hele den landsdækkende forening tættere sammen.

Der var god stemning til Alzheimerforeningens årlige Demensråd og repræsentantskabsmøde, der fremover samles til ét fælles Landsmøde. Foto: Alzheimerforeningen. 

Vedtagelsen fandt sted i sidste måned ved Alzheimerforeningens årlige Demensråd og repræsentantskabsmøde i Middelfart, der blev afholdt for sidste gang under denne form. Fremover samles medlemmerne nemlig til ét fælles Landsmøde, hvor alle har mulighed for at blive inspireret med ny viden, blive hørt og stille op til bestyrelsen m.v.

– Vi vil gerne gøre det lettere for flere at engagere sig i vores forening. Både mennesker med demens, deres pårørende og andre med et hjerte for demenssagen. Det gør vi bl.a. ved at fjerne mellemlag som repræsentantskabet, gør vi op med en hierarkisk struktur og åbne døren for bredere deltagelse, siger direktør Mette Raun Fjordside.


Én samlet forening – lokalt og nationalt

Et vigtigt formål med de nye vedtægter er at styrke oplevelsen af Alzheimerforeningen som én samlet forening med fælles værdier, mål og retning.

– Vi ønsker en tydelig og sammenhængende struktur, hvor vi ligeværdigt arbejder tæt sammen – uanset om vi sidder i sekretariatet, er frivillig i en lokal aktivitet eller deltager i bestyrelsesarbejde. Det handler om at skabe mest muligt engagement for flest mulige, og styrke oplevelsen af, at vi er én samlet forening, der i fællesskab arbejder for det samme, forklarer Mette Raun Fjordside.

Som et led i at styrke og udvikle den lokale indsats i Alzheimerforeningen nedsættes der, i forbindelse med de nye vedtægter, desuden et nyt lokaludvalg, der skal sikre tæt kontakt mellem det lokale arbejde og den nationale strategi.


Mere indflydelse til dem, det hele handler om

Et centralt element i vedtægtsændringerne er etableringen af et patientudvalg. Udvalget sammensættes af mennesker, som selv lever med en demenssygdom, og får til opgave at rådgive bestyrelsen om deres behov og erfaringer.

– Det er vigtigt for os, at mennesker med demens ikke kun er målgruppe for vores arbejde – men også er aktive medskabere af den retning, vi sætter, understreger Mette Raun Fjordside.

Patientudvalget nedsættes på Landsmødet i 2026, hvor medlemmerne vælges, men allerede nu inviteres medlemmer med demens til at deltage i det forberedende arbejde. Medlemmer med demens kan også fortsat vælge at engagere sig i andre dele af foreningen – f.eks. i bestyrelsen.

En af dem der overvejer at stille op, er Kristian Jensen, der indtil nu har siddet i repræsentantskabet og selv lever med Alzheimers sygdom til hverdag:

- Jeg synes, det er et godt tiltag. Jeg tror, at etableringen af et patientudvalg med løbende dialog med bestyrelsen vil kunne bidrage med god og vigtig information om patienternes oplevelse af deres egen situation, herunder hvordan de oplever sundhedsvæsenet, behandlingsmuligheder og pleje med videre. Det ville jeg godt kunne se mig selv i, forklarer han, og tilføjer, at han i øvrigt er sikker på, at forenklingen af foreningens struktur kommer til at gavne medlemmerne.

Ud over strukturændringer er vedtægternes sprog og formål blevet opdateret, så de bedre afspejler Alzheimerforeningens faktiske virke. For eksempel ændres betegnelsen ’Alzheimer’ i vedtægterne til den bredere betegnelse ’demens,’ så alle demenssygdomme inkluderes tydeligt.


Frem mod en stærkere, mere åben forening

De nye vedtægter er frugten af over et års intensivt arbejde i Alzheimerforeningens bestyrelse. Og resultatet vækker glæde:

–  Bestyrelsen har ønsket at skabe en enkel og transparent struktur, hvor flest mulige kan være med. Det er ikke kun et organisatorisk valg – det er en værdimæssig beslutning, der skal sætte retningen for foreningen i årene, der kommer. Derfor skal der lyde en kæmpe tak til bestyrelsen og sekretariatet, som har lagt i meget stort stykke arbejde i de nye vedtægter, lyder det fra Alzheimerforeningens formand, Birgitte Vølund.

Med de nye vedtægter tager Alzheimerforeningen et vigtigt skridt mod en endnu mere åben, moderne og engagerende organisation – i øjenhøjde med de mennesker, det hele handler om.


LÆS DE NYE VEDTÆGTER HER.

Senest opdateret d. 12. juni 2025
Fakta

Hvad betyder de nye vedtægter for dig som medlem?

  • Du kan være med til at sætte retningen for fremtidens arbejde for mennesker med demens og deres pårørende ved at deltage i og stemme på det nye Landsmøde
  • Du kan selv stille op til bestyrelsen – uanset hvor du bor eller hvordan du er engageret i foreningen
  • Hvis du er medlem med en demenssygdom kan du også stille op til patientudvalget
  • Du bliver del af én samlet forening med enkle og gennemsigtige rammer
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Overvældende efterspørgsel udløser ekstra ferieophold
11. juni 2025
Overvældende efterspørgsel udløser ekstra ferieophold
På blot få timer blev samtlige pladser til Alzheimerforeningen og Aabenraa Kommunes kommende ferieophold for mennesker med demens og deres pårørende revet væk, og over 40 skrev sig på venteliste. På baggrund af den massive interesse kan Alzheimerforeningen nu med glæde dele, at der afholdes endnu et ”Ferieophold med indhold” i efteråret 2025.
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
24. april 2025
Alzheimerforeningens direktør træder ind i Danske Patienters forretningsudvalg
Mette Raun Fjordside og Jesper Fisker er nye medlemmer af forretningsudvalget i DP
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Fredag d. 16. maj
Kl. 10:30
Demenskor
3600 Frederikssund
Fællessang for personer med demens og deres pårørende/ledsager. Inkl. kaffe og hygge bagefter.
Fredag d. 16. maj
Kl. 10:45
Demenskor
3000 Helsingør
Korsang tilpasset til mennesker med demens
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt