Menu
27. juni 2025

Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark

Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab, der skal samle kræfterne i kampen for et mere demensvenligt Danmark.

I dag lever omkring 100.000 mennesker med en demenssygdom i Danmark. Dertil kommer ca. 300.000-400.000 nære pårørende, som hver dag er berørt af sygdommen. Med det stigende antal ældre er demens en af de største udfordringer for sundheds- og plejesektoren i de kommende år. Det kræver en fælles indsats, og derfor har seks centrale organisationer nu stiftet Partnerskabet for Demensvenlighed.

Bag partnerskabet står Alzheimerforeningen, Dansk Sygeplejeråd, Ergoterapeutforeningen, FOA, KL og Ældre Sagen. I samarbejde med andre organisationer fra civilsamfund, kommuner og faglige miljøer vil de forene kræfterne for at styrke indsatsen for mennesker med demens, deres pårørende og de mange medarbejdere, som hver dag yder pleje og støtte.

Partnerskabet vil forene og styrke de indsatser, som i dag drives af Demensalliancen og Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark. Derudover skal der samarbejdes om nye indsatser for at opnå målet om et mere demensvenligt Danmark.


To centrale spor i indsatsen

Partnerskabets aktiviteter organiseres i to hovedspor. Det ene handler om at øge synligheden og skabe større forståelse for mennesker med demens samt at arbejde med inklusion gennem de landsdækkende initiativer Demensugen og Demenssymbolet. Det andet fokuserer på at styrke faglighed, samarbejde og ledelsesopbakning til sundheds- og ældreplejen gennem Demenstopmøder og demenscamps.

Partnerskabet er etableret med støtte fra Ældreministeriet, der har afsat 15,1 mio. kr. frem mod 2028. Derudover er der tilknyttet midler fra tidligere bevillinger til både Demensalliancen og Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark – herunder bidrager TrygFonden med midler til aktiviteter målrettet demensvenlighed i kultur- og fritidslivet, og LB Foreningen bidrager med midler til at sætte fokus på demensvenlighed og kendskab til demenssymbolet på sundhedsområdet.


Fælles ambition om handling

Med stiftelsen af Partnerskabet for Demensvenlighed går faglighed og civilsamfund hånd i hånd i et forpligtende samarbejde. Partnerskabet optager løbende nye medlemmer blandt aktører på demensområdet, som sammen skal bidrage til at realisere ambitionen om et mere demensvenligt samfund, hvor mennesker med demens og deres pårørende mødes med respekt, forståelse og konkret støtte.

For mennesker med demens handler det om mere end behandling og pleje. Det handler om at kunne leve et liv med værdighed, mening og fællesskab – og med Partnerskabet for Demensvenlighed samles kræfterne for at skabe et samfund, hvor ingen står alene med demens - lige meget hvordan man er berørt af sygdommen.

Senest opdateret d. 27. juni 2025
Fakta

Partnerskabets stiftende organisationer er:

  • Alzheimerforeningen
  • Dansk Sygeplejeråd
  • Ergoterapeutforeningen
  • FOA
  • KL – Kommunernes Landsforening
  • Ældre Sagen
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt