Menu
27. juni 2025

Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark

Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab, der skal samle kræfterne i kampen for et mere demensvenligt Danmark.

I dag lever omkring 100.000 mennesker med en demenssygdom i Danmark. Dertil kommer ca. 300.000-400.000 nære pårørende, som hver dag er berørt af sygdommen. Med det stigende antal ældre er demens en af de største udfordringer for sundheds- og plejesektoren i de kommende år. Det kræver en fælles indsats, og derfor har seks centrale organisationer nu stiftet Partnerskabet for Demensvenlighed.

Bag partnerskabet står Alzheimerforeningen, Dansk Sygeplejeråd, Ergoterapeutforeningen, FOA, KL og Ældre Sagen. I samarbejde med andre organisationer fra civilsamfund, kommuner og faglige miljøer vil de forene kræfterne for at styrke indsatsen for mennesker med demens, deres pårørende og de mange medarbejdere, som hver dag yder pleje og støtte.

Partnerskabet vil forene og styrke de indsatser, som i dag drives af Demensalliancen og Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark. Derudover skal der samarbejdes om nye indsatser for at opnå målet om et mere demensvenligt Danmark.


To centrale spor i indsatsen

Partnerskabets aktiviteter organiseres i to hovedspor. Det ene handler om at øge synligheden og skabe større forståelse for mennesker med demens samt at arbejde med inklusion gennem de landsdækkende initiativer Demensugen og Demenssymbolet. Det andet fokuserer på at styrke faglighed, samarbejde og ledelsesopbakning til sundheds- og ældreplejen gennem Demenstopmøder og demenscamps.

Partnerskabet er etableret med støtte fra Ældreministeriet, der har afsat 15,1 mio. kr. frem mod 2028. Derudover er der tilknyttet midler fra tidligere bevillinger til både Demensalliancen og Folkebevægelsen for et Demensvenligt Danmark – herunder bidrager TrygFonden med midler til aktiviteter målrettet demensvenlighed i kultur- og fritidslivet, og LB Foreningen bidrager med midler til at sætte fokus på demensvenlighed og kendskab til demenssymbolet på sundhedsområdet.


Fælles ambition om handling

Med stiftelsen af Partnerskabet for Demensvenlighed går faglighed og civilsamfund hånd i hånd i et forpligtende samarbejde. Partnerskabet optager løbende nye medlemmer blandt aktører på demensområdet, som sammen skal bidrage til at realisere ambitionen om et mere demensvenligt samfund, hvor mennesker med demens og deres pårørende mødes med respekt, forståelse og konkret støtte.

For mennesker med demens handler det om mere end behandling og pleje. Det handler om at kunne leve et liv med værdighed, mening og fællesskab – og med Partnerskabet for Demensvenlighed samles kræfterne for at skabe et samfund, hvor ingen står alene med demens - lige meget hvordan man er berørt af sygdommen.

Senest opdateret d. 27. juni 2025
Fakta

Partnerskabets stiftende organisationer er:

  • Alzheimerforeningen
  • Dansk Sygeplejeråd
  • Ergoterapeutforeningen
  • FOA
  • KL – Kommunernes Landsforening
  • Ældre Sagen
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe