
Regeringen har offentliggjort sit udspil for Strategiske prioriteter for forskning og innovation 2026–2029. Her lægges der op til at afsætte 50 millioner kroner til forskning i demens og ældrepleje, hvoraf 30 millioner går til Danmarks Frie Forskningsfond for at styrke forskningen i ældres sundhed med særligt fokus på demens.
Det glæder Alzheimerforeningen, der længe har efterlyst større investeringer i demensforskning:
– Vi er glade for mere fokus på forskning i demens, som er komplekse hjernesygdomme. Det har vi kaldt på længe. Der er stort behov for at forske i demens, så vi kan finde forebyggelses- og behandlingsmetoder, der virker. Forskning, tidlig indsatser og dermed muligheden for tidlig hjælp og støtte, er vigtig for at skabe det bedst mulige liv med demens
En samlet national strategi
Ifølge regeringens udspil Strategiske prioriteter for forskning og innovation 2026–2029 skal indsatsen bl.a. styrke forskningen i forebyggelses- og behandlingsstrategier, livsstilsinterventioner og nye metoder til diagnosticering af demens. Desuden lægger regeringen op til at understøtte forskning i pleje og omsorg for mennesker med demens.
Det er vigtige prioriteringer, der skal tænkes ind i en overordnet, national strategi, mener Alzheimerforeningen:
– Når WHO har forlænget sin globale handlingsplan for demens frem mod 2030, forpligter det også Danmark til at følge med. Vi har brug for, at en ny national demenshandlingsplan gentænkes og opdateres. Danmark skal have én samlet plan, der samler kræfterne på tværs af forskning, behandling og pleje til gavn for de mange, der har demens, er pårørende eller arbejder med demens i hverdagen, siger Mette Raun Fjordside.
Alzheimerforeningen peger på, at udviklingen i demensforskningen går hurtigt internationalt, og at Danmark som førende hjerneforskningsland bør spille en aktiv rolle i den udvikling.
– Der er en rivende udvikling lige nu i nye behandlingsformer og teknologiske muligheder. Det skaber et kæmpe potentiale for forebyggelse og behandling af demens. Det er et rigtig godt skridt i den rigtige retning, men det kan ikke stå alene. Derfor håber vi på flere politiske visioner på en endnu længere bane, så vi som samfund kan bakke op og understøtte den udvikling, siger Mette Raun Fjordside.