Menu

Forskerprisen 2015

Modtagerne af Alzheimer-forskningsfondens pris i 2015 på 100.000 kr. blev professor på Københavns Universitet, Maiken Nedergaard, og Professor Niels Heegaard på Syddansk Universitet

Begrundelserne for de to forskerpriser lød blandt andet:

Professor, Maiken Nedergaard, Center for Translational Neuromedicine, Division of Glial Disease and Therapeutics, Københavns Universitet:

Maiken Nedergaard modtager den ene pris for sin verdenskendte forskning i, hvordan hjernen udrenser sig selv under søvn. I et stort forskningsprojekt undersøger hjerneforskeren, hvordan affaldsstoffer ophober sig under uregelmæssig søvn, hvilket menes at kunne danne basis for demenssygdomme som Alzheimers sygdom. Hendes forskning fokuserer lige nu blandt andet på at undersøge hjernens støtteceller (også kaldet gliaceller), der sørger for at opretholde et sundt miljø i hjernen, og som kan være involveret i udviklingen af Alzheimers sygdom.

Professor, Niels Heegaard, Afdeling for Autoimmunologi og Markører på Statens Serum Institut og Afdeling for Klinisk Biokemi, Syddansk Universitet:

Niels Heegaard modtager af den anden pris for sin mangeårige indsats for at finde nye diagnostiske markører for Alzheimers sygdom og andre demenssygdomme. Hans forskningsfelt omfatter både undersøgelse af nye biomarkører i blod og rygmarsvæske og standardisering af eksisterende markører for Alzheimers sygdom i samarbejde med adskillige laboratorier rundt om i verden. Et andet igangværende forskningsprojekt belyser sammenhængen mellem arv og miljø for udvikling af Alzheimers sygdom. 

Støt os
Har vi ringet til dig?
Er du i tvivl om det er os der har ringet til dig?

Er du i tvivl om det er Alzheimerforeningen der har kontaktet dig, eller har du spørgsmål eller kommentarer til vores opkald eller sms, er du velkommen til at henvende dig på 39 40 04 88 eller sende os en mail: post@alzheimer.dk

Demensvenlige gåfællesskaber
Demensvenlige gåfællesskaber i samarbejde med DGI

Fysisk aktivitet i samvær med andre har stor betydning for mennesker med demens. Derfor har Alzheimerforeningen i samarbejde med DGI opstartet en række gåfællesskaber flere steder i landet. 

Bliv Demensven
Bliv Demensven og ræk hånden ud til personer med demens

En Demensven er en person, der har sagt ja til mere viden om demens. En Demensven rækker hånden frem, hvis han eller hun møder et menneske med demens – for eksempel i opgangen, i butikken, på arbejdspladsen eller der, hvor personen med demens måske er kommet på afveje eller har brug for hjælp.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen har gjort SOSU H-elever klogere på demens
8. december 2023
Alzheimerforeningen har gjort SOSU H-elever klogere på demens
Eleverne på SOSU H er gennem syv eftermiddage blevet undervist i demenssygdomme.
Mødestedet bliver bevaret - Det kan vi takke lokale ildsjæle for
13. november 2023
Mødestedet bliver bevaret: Det kan vi takke lokale ildsjæle for
Lokale ildsjæle fra Alzheimerforeningen bryder med sparetendens.
Frivilligdagen 2023: Hvordan klæder vi vores frivillige bedst muligt på?
6. november 2023
Hvordan klæder vi vores frivillige bedst muligt på?
Lørdag 29. oktober blev foreningens frivillige hyldet ved den årlige Frivilligdag i Nyborg
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 11. december
Kl. 00:00
På tur i Nordsjælland
3400 Hillerød
Aktivitet og fællesskab for personer under 70 år med demens
Mandag d. 11. december
Kl. 00:00
Demensfællesskab Gentofte
2920 Charlottenlund
samtale gruppe for pårørende og mennesker ramt af demens
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
85-90.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
ID armbånd fra Djuva - Model Beat
ID armbånd fra Djuva - Model Beat
Køb og støt
Ida demensdukke
Ida demensdukke
Køb og støt
Katten Billy - demenskat
Katten Billy - demenskat
Køb og støt
Handyman - Demensvenlige magnetiske puslespil
Handyman - Demensvenlige magnetiske puslespil
Køb og støt
Mulepose med små Demensven hjerter
Mulepose med små Demensven hjerter
Køb og støt
Demensven halskæde, armbånd og øreringe
Demensven halskæde, armbånd og øreringe
Køb og støt
Gennem sprækkerne
Gennem sprækkerne
Køb og støt
Nål med Demenssymbolet - til mennesker med demens
Nål med Demenssymbolet - til mennesker med demens
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Idas morfar har en sygdom
Idas morfar har en sygdom
Køb og støt