Menu

Arvelighed og demens

Lad os først slå fast, at demenssygdomme som hovedregel ikke er arvelige. Genetiske faktorer har betydning, men som regel i et komplekst samspil med andre faktorer.

Af Mette Tandrup Hansen, Nationalt Videnscenter for Demens

Der er forskel på, hvor stor betydning genetik har ved forskellige demenssygdomme. Nogle sygdomme er kun i sjældne tilfælde arvelige, mens andre ofte forekommer familiært. Endelig er der sjældne arvelige sygdomme, der kan medføre demens.  

Genetisk rådgivning

Man kan blive henvist til genetisk rådgivning, hvis der er en kendt arvelig sygdom i familien eller, hvis der er en mistanke om arvelig sygdom i familien. Mistanken kan opstå, hvis der er flere familiemedlemmer i lige linje med samme symptombillede og/eller hvis demenssygdomme starter usædvanlig tidligt i en familie. 

Demens kan godt ramme flere i en familie, uden at der er tale om en arvelig sygdom. 

Ved genetisk rådgivning drøfter man sygdomsforløb og familiehistorien med en læge, og hvis det er muligt og relevant, kan man få tilbudt genetiske analyser (blodprøve).

Hvis der i familien er konstateret en arvelig demenssygdom og en specifik genændring, kan raske risikopersoner vælge at lade sig teste for familiens genændring efter grundig genetisk rådgivning.

Svær beslutning

Det er en stor og personlig beslutning, om man skal lade sig undersøge med en genetisk test eller ej. Hvordan vil man have det med at vide, at man måske vil udvikle en arvelig demenssygdom? Eller at vide, at ens børn kan have arvet sygdomsanlægget?

Nogle vælger at lade sig teste, fordi det fjerner noget af uvisheden - det giver mulighed for tidlig og sikker diagnose samt mulighed for at planlægge fremtiden og tage stilling til mulighederne ved familieplanlægning, herunder fosterdiagnostik og ægsortering.

Andre takker nej, blandt andet fordi de følelsesmæssige omkostninger kan være høje og vanskelige at forudse, ligesom at behandlingsmulighederne i de fleste tilfælde er meget begrænsede.

 

Senest opdateret d. 14. august 2023
Fakta

Vidste du at:

  • Alzheimers sygdom er den mest udbredte demenssygdom (60 pct. af alle demenstilfælde), men kun omkring 1-2 pct. af tilfældene er direkte forårsaget af en specifik genetisk ”fejl” (mutation).
  • Frontotemporal demens udgør kun omkring 2-5 pct. af alle tilfælde af demens, men man anslår, at op imod 20 pct. af alle tilfælde med denne type demens skyldes en specifik mutation i et bestemt gen.

  • Huntingtons sygdom er en arvelig, men sjælden sygdom, der medfører demens. Man har 50 pct. risiko for at arve genmutationen, hvis man har en forælder med Huntingtons sygdom.
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Partnerskabsaftale
25. juni 2026
Alzheimerforeningen har indgået partnerskabsaftale om nyt demensfællesskab i Glostrup Kommune
Alzheimerforeningen har indgået partnerskabsaftale om nyt demensfællesskab i Glostrup Kommune
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
9. juni 2026
Alzheimerforeningen er med, når hjernen har sit eget skib på årets Folkemøde
På årets Folkemøde har hjernen sit eget skib, som Alzheimerforeningen søsætter i samarbejde med seks andre organisationer. Se det fulde program her.
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
8. juni 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Alzheimerforeningen sætter demens på dagsordenen til Folkemødet 2026
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe