Menu

Ensomhed og isolation i livet med demens

Livet med en demenssygdom leder desværre ofte til ensomhed. Har man demens eller er man pårørende til én med demens, så har man fem til seks gange så stor risiko for at blive ensom sammenlignet med resten af befolkningen.

Ensomhed blandt mennesker med demens

Når man har demens inde på livet, bliver samværet med andre mennesker sværere, og mange familier med demens vælger at trække sig fra sociale arrangementer. Det skyldes i høj grad også, at der generelt er meget berøringsangst og tabu forbundet med demens.

Som demenssygdommen udvikler sig, ændrer rollen som pårørende sig også. Mange oplever, at de bliver distanceret fra deres partner, samtidig med at omsorgsopgaverne vokser, og fire ud af ti pårørende til en dement rammes af stress eller en depression.

Læs også: "10 gode råd til et bedre liv med en demenssygdom" >>

Hver femte med demens føler sig ensom

Hvis man har en demenssygdom, eller er pårørende til én med demens, så har man fem til seks gange så stor risiko for at blive ensom sammenlignet med resten af befolkningen. Det viser en undersøgelse, som Alzheimerforeningen har lavet i samarbejde med Diabetesforeningen, Frivilligcentre & Selvhjælp Danmark (FriSe), Kræftens Bekæmpelse og Pårørende i Danmark i april 2016.

Hvor det er fire procent af den generelle befolkning, der kan klassificeres som ensomme – så øges ensomheden blandt demenspatienter og pårørende markant til henholdsvis 23 procent og 24 procent. For sygdomsramte og pårørende generelt er tallene 18 procent og 19 procent.

Se mig som menneske først

Som en del af Folkebevægelsen mod Ensomhed kæmper Alzheimerforeningen for, at færre danskere føler sig ensomme. Derfor er der iværksat en ny national Ensomhedsstrategi pr. 21. juni 2023.

Læs mere om Ensomhedsstrategien her

Her er viden og forståelse for demens helt centralt. Undersøgelsen fra 2016 viser, at 84 procent af dem, der lever med en demenssygdom mener, at det er vigtigt eller meget vigtigt at andre fokuserer på dem som mennesker og ikke på deres sygdom. Uddybende svarer 73 procent af de pårørende, at de ikke vil ses primært som omsorgsgiver.

73 procent af mennesker med demens mener i øvrigt, at det er vigtigt eller meget vigtigt at deltage i aktiviteter og samvær med andre, mens 76 procent af de pårørende efterspørger mere aflastning.

Du kan læse hele undersøgelsen her.

Du kan få hjælp fra Alzheimerforeningen

  • Aktiviteter for alle Er du berørt af demens - ung som gammel - er du velkommen i Alzheimerforeningen. Vi tilbyder et stort udvalg af aktiviteter, kurser, netværksgrupper og forløb, der blandt andet har til formål at komme ensomhed og tabuer til livs.

Tilmeld dig som Aktivitetsven - eller find en Aktivitetsven til din pårørende her >>

Se vores øvrige aktiviteter her >>

Find din lokalforening her >> 

  • Ring til Demenslinien Alle der er berørte af demens kan få hjælp og støtte via telefonen og på nettet. Demenslinien, som er bemandet af professionelle rådgivere, modtager hvert år mere end 2000 opkald. Ring alle hverdage mellem kl. 9-15 på tlf. 5850 5850. Du kan også besøge vores rådgivningsside, hvor der er brevkasse og mulighed for at bestille en videosamtale med en rådgiver - vi hjælper med spørgsmål om alt inden for demens.

Læs mere om Demenslinien.dk her >>

  • Følg os på Facebook  Her kan du, uanset om du selv har demens eller er pårørende til en med demens, få svar på spørgsmål - og desuden skabe netværk med andre, der har demens inde på livet.

Følg Alzheimerforeningen på Facebook

  • Hjælp og støtte til unge Er du barn eller ung til en forælder med en demenssygdom? Vi har rådgivning og netværksgrupper, hvor du kan møde andre i samme situation.

Besøg vores Ungeunivers her>> 

 

 

Læs mere om Folkebevægelsen mod ensomhed her >>

Læs mere om Danmark spiser sammen her >>

 

Senest opdateret d. 27. juni 2023
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt