Menu

Samværet er det vigtigste i
’Café Husker Du’

Ægteparret Jens og Mona Nielsen har altid sat pris på at dyrke fællesskabet. På trods af Monas demenssygdom dyrker de det stadig i lokalforening Egedals ’Café Husker Du’. Her spirer nye venskaber med mennesker i samme situation som dem selv.

 

Af Karoline Fodgaard Hansen

 

Det blev en stor omvæltning for ægteparret Jens og Mona Nielsen, da Mona fik sin demensdiagnose for tre år siden. De er et par, som altid har nydt at bruge tid sammen med mennesker - både igennem deres arbejde, men også fritidsinteresser som tennis og badminton.

For mange kan det være svært at bevare de samme relationer, når en demenssygdom rammer. Både for den med diagnosen, men også for den pårørende. Det har for Mona og Jens været svært at bevare de fysisk krævende relationer, de havde i tennis og badminton, men de nyder stadig at tilbringe tid med gamle venner på anden vis. Samtidig har de fundet nye venskaber i lokalforening Egedals tilbud. Venskaber, hvor man kan spejle sig i hinanden

- Det vigtigste ved ’Café Husker Du’ er, at vi får samvær med nogen i næsten samme situation. Man har nogen at snakke med om sygdommen. Vi deltager i en masse informationer om demens sammen, og det holder os ajour med, hvad sygdommen er, siger Jens.

 

SAMLESTED FOR VENNER

Ud over at deltage i caféen, dyrker de fitness med de andre i lokalforeningen i Egedals sundhedscenter. De besøger også flere gange plejecenteret Damgårdsparken, hvor de kender mange af plejerne og beboerne, som også deltager i ’Café Husker Du’. Jens og Mona sætter pris på, at der er flere af deres venner ligesom dem i caféen. Nogle gange hiver Jens sågar

sit band med i caféen og giver koncert, imens Mona sidder og nynner med på deres musik med de andre deltagere.

- Vi samles hver anden uge i ’Café Husker Du’ og får kaffe og taler med alle de frivillige og andre med forbindelse til demens. Sommetider er der foredrag. Andre gange kan vi godt lide at spille spil. Der er fastelavnsfester, hvilket er noget helt specielt. Vores busture et par gange om året er også meget dejlige, da vi kommer rundt forskellige steder med mennesker, der kan tale om samme emne, siger Jens.

 - Husk lige at sige, at vi har det så sjovt, når vi skal ned til ’Café Husker Du’, tilføjer Mona.

 

MAN SKAL DYRKE SIN KÆRLIGHED

Parret, der er 80 og 81, kan til næste år fejre diamantbryllup, og man kan i den grad sige, at kærligheden bliver dyrket og nydt hver dag på trods af demenssygdommen:

- Grunden til, at vi snart har været sammen i 60 år, er kærlighed. Den skal man holde fast i og pleje, og der betyder det også noget at komme ud og have samvær med andre, fortæller Jens.

Derfor lægger han meget vægt på, at det er vigtigt, at der er steder som Alzheimerforeningens lokalforeninger, hvor man kan holde fast i samværet og snakke med andre mennesker i samme situation. Han tilføjer:

- Jeg kan godt se, at det for mange kan være svært at tale åbent om demens. Derfor er det vigtigt, at der er sådan nogle som os, der godt kan tage snakken. For det er vigtigt, at vi holder fast i samværet, når vores livsvilkår ændrer sig.

Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Onlineforedrag i efteråret

Kom med til foredrag om demens og hjernesundhed med landets førende eksperter.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
27. juni 2025
Nyt partnerskab skal styrke demensindsatsen i Danmark
Alzheimerforeningen er medstifter af nyt partnerskab.
Klædt på til ældreloven
25. juni 2025
Klædt på til ældreloven
Fra 1. juli 2025 træder en ny ældrelov i kraft med store ændringer for ældreplejen i Danmark.
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
12. juni 2025
Nye vedtægter baner vej for større indflydelse og mere fællesskab i Alzheimerforeningen
Alzheimerforeningen har fået nye vedtægter.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Mandag d. 07. juli
Kl. 12:30
Pårørende gruppen
4220 Korsør
Pårørende til demensramte mødes med ligestillede til fortrolig og tillidsskabende samtale om processen i demens forløbet. Før og efter døden.
Onsdag d. 09. juli
Kl. 10:30
Kulturklubben for mennesker med demens
I Kulturklubben bliver du del af en gruppe, som samles til klubmøde hver tredje uge og får en fælles kulturoplevelse. I bliver modtaget i døren, og efter ca. en time med en rolig kulturoplevelse samles vi om en kop kaffe og en snak om det, vi har oplevet. Kulturklubben samarbejder med kulturinstitutioner i København, som alle har erfaringer med demensvenlige kulturoplevelser, og det er hos dem, klubmøderne finder sted. Hvem kan deltage? Du skal være bosiddende i Københavns Kommune for at deltage. Ledsagere må dog gerne komme fra andre kommuner. En demensdiagnose er ikke et krav for at deltage. Er du 65+ og oplever kognitive udfordringer, er du velkommen. Let, moderat eller svær demens? Det går vi ikke så meget op i. Det afgørende er, om du kan have glæde af at komme ud på museer og få en kulturoplevelse sammen med andre. Ledsager Alle deltagere skal have en ledsager med. Det behøver ikke at være den samme ledsager hver gang. Det kan være en ægtefælle, et voksent barn, en ven, en nabo eller en gammel kollega. Det kan også være en frivillig kulturven, som vi gerne vil hjælpe med at finde. Ledsageren skal kunne stå for jeres fælles transport til kulturinstitutionen. Vil du være frivillig kulturven? Vil du gerne påtage dig at ledsage et menneske med demens til kulturoplevelse og kaffe hver tredje uge? Vi kan hjælpe med at klæde dig på til opgaven og støtte dig undervejs, hvis noget er svært. Ring eller skriv og hør nærmere.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe

Webshop
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Forstå Demens - Bliv klog på demens
Køb og støt
Lev med demens - gratis bog
Lev med demens - gratis bog
Køb og støt
Et kit med det nationale demenssymbol
Et kit med det nationale demenssymbol
Køb og støt
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Pin med nål-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Solsikkesnor – internationalt symbol på usynlige handicap
Køb og støt
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Pin med magnet-lukning med Demenssymbolet
Køb og støt