Menu
8. februar 2019

Rapport giver skævt billede af ældres sundhed og trivsel

Ny rapport fra Sundhedsstyrelsen skulle give et billede af ældrebefolkningens sundhedstilstand, men nævner ikke med et eneste ord demenssygdom, der en af de største helbredsudfordringer for mennesker over 65 år. Alzheimerforeningen opfordrer sundhedsministeren til fremover at huske patienter med demenssygdom.

Foto: Ⓒ Sundhedsstyrelsen - Johnér 2019.

En ny rapport om ældres sundhed og trivsel blev 27. januar offentliggjort af Sundhedsstyrelsen. Af rapporten, der er henvendt beslutningstagere som arbejder med sundhed, fremgår det, at den har til formål at give en bred beskrivelse af ældrebefolkningens sundhedstilstand på nationalt niveau. Den viden kan ifølge rapportens forord: "være med til at danne grundlag for det videre arbejde med rådgivning, inspiration samt forebyggelse og sundhedsfremme på sundheds- og ældreområdet".

Der er bare et problem. På rapportens 110 sider nævnes de udfordringer, som op mod 80.000 ældre mennesker med demens lever med til hverdag, ikke med et eneste ord. Pårørende er heller ikke nævnt, selvom mange hundredetusinde ældre også er pårørende, og pårørenderelationen i sig selv er årsag til øget sygdom blandt ældre. Alzheimerforeningen gør samtidig opmærksom på, at rapporten heller nævner de særlige sundhedsmæssige udfordringer, som ældre, der bor på plejehjem, har, selvom flere end 40.000 af landets godt 1 million ældre over 65 år bor på plejehjem.

- Rapporten tegner et skævvredet billede af ældrebefolkningens sundhedstilstand og giver på den baggrund også beslutningstagerne - ikke mindst dem i kommunerne, der har hovedansvaret for demensbehandling - et mangelfuldt grundlag for at træffe beslutninger om forebyggelse af sundhedsfremme blandt ældre, lyder kritikken fra direktør i Alzheimerforeningen, Nis Peter Nissen.

Demenssygdom er en stor udfordring for ældre

Alzheimerforeningen påpeger, at demenssygdom er en af de hyppigst forekommende sygdomme blandt ældre i Danmark. Næsten hver femte kvinde og hver 12. mand over 75 år har en demenssygdom, og for ældre over 85 år er det hver tredje kvinde og hver sjette mand. Det er den fjerdehyppigste dødsårsag i Danmark og ifølge WHO den fjerde største årsag til forringet livskvalitet blandt ældre over 70 år i Danmark. De samfundsmæssige omkostninger forbundet med demenssygdom er endvidere større end for både kræft og hjertekar sygdomme. Samtidig oplever næsten 80 procent af alle ældre ægtefæller til demenspatienter, at rollen som pårørende har haft en negativ konsekvens for deres helbred.

- Derfor er det virkelig problematisk, at man fra Sundhedsstyrelsen vælger at springe let over hele demensområdet i sin rapport - især i forhold det signal, det sender til de mange tusinde danskere, der til dagligt er påvirket af demenssygdom. De må desværre endnu engang føle sig oversete. Vi har derfor sendt et brev til sundhedsminister, Ellen Trane Nørby, med opfordring til at fremtidige undersøgelser af specielt ældres sundhed også medtager demenssygdom, pårørenderollen og forholdene på plejehjem, siger Nis Peter Nissen.

Senest opdateret d. 15. september 2021
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
20. maj 2026
Alzheimerforeningen styrker rådgivningen
Som led i en styrkelse af den faglige rådgivning til mennesker med demens og deres pårørende har Alzheimerforeningen oprettet en ny stilling som rådgivningschef. Anne-Mette Diedrichsen tiltrådte den nye stilling 1. maj.
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
19. maj 2026
Alzheimerforeningen er klar med 14 forslag til en ny national demensplan
Alzheimerforeningen er klar med 14 konkrete forslag til, hvor der skal sættes ind for at sikre en sammenhængende demensindsats lige fra forebyggelse, behandling, støtte og forskning.
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
13. maj 2026
Årets Demensven: Flemming er en synlig og engageret ambassadør for demenssagen
Flemming Ignjatovic har skabt mærkbar effekt for mennesker med demens og deres pårørende. Derfor har Alzheimerforeningen besluttet at kåre Flemming Ignjatovic til Årets Demensven 2026.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe