Menu

En demenssygdom rammer HELE familien

Frank er 57 år. For et par år siden blev han diagnosticeret med Parkinson og senere Lewy body demens. Det har ændret livet radikalt for ham, hans to teenagepiger og hans kone.

 

Demenssygdomme ændrer livet for alle involverede. Personlighed og væremåde hos personen med demenssygdom forandrer sig. Derfor står familier berørt af demens overfor svære valg. Valg, der vender op og ned på alt det, de indtil sygdommen ramte, tog for givet. I Alzheimerforeningen hører vi således ofte ægtefæller, til mennesker med demens, spørge: Hvor længe kan vi blive ved med at bo sammen?

Det er et svært spørgsmål at svare på. Men det er måske endnu sværere at stille. Det kan Anja tale med om. 

- Det hele begyndte med, at Frank klagede over, at han havde problemer med sin højre arm. Frank har altid været en aktiv sportsmand, men han begyndte at få svært ved at løbe og cykle lige så hurtigt, som han plejede. Til sidst blev han så bekymret, at han gik til lægen, der sendte ham videre til en neurolog. Det endte med, at Frank fik diagnosen Lewy body demens. Det var en hård dom. Men Frank og jeg sagde til hinanden: Det må vi klare sammen.

Læs ogsåFrank har Lewy Body demens: ”Jeg har en indædt tro på, at det hele nok skal gå”

Jeg havde ikke taget højde for, at Frank begyndte at forandre sig

I starten træk han sig væk fra mig. Han holdt op med at tale til mig. Og når vi var hjemme, sad han bare i sofaen uden at foretage sig noget. Familie, venner og bekendte lagde også mærke til, at han havde forandret sig meget. Han havde simpelthen mistet al initiativ. Det gjorde mig så ulykkelig. Så jeg gik ofte rundt og græd over vores ægteskab, og det liv – eller mangel på samme – vi nu kunne tilbyde vores teenagepiger.
Jeg deltog i et kursus for pårørende, og her hørte jeg en psykolog fortælle, at ægtefæller, til mennesker med demens, nogle gange får det bedre, hvis de flytter fra hinanden.

Da jeg kom hjem, snakkede jeg med Frank om det. Jeg spurgte ham om, hvad han ville sige til, at vi boede hver for sig. Det blev han ked af. Han oplevede mit spørgsmål, som om jeg ville smide ham ud af vores fælles hjem.

Men psykologens foredrag havde givet mig stof til eftertanke. Og jeg tænkte ofte, om løsningen for os var to boliger.

Vi havde det svært i hverdagen

Alle disse overvejelser endte med, at Frank og jeg i fællesskab fik ham skrevet op til en beskyttet bolig. Det var nødvendigt. For alle i familien havde det svært. Jeg blev mere og mere ked af det og stresset. Pigerne havde svært ved at få hverdagen til at fungere, og var meget påvirkede af en meget syg far.Men Frank havde det heller ikke godt. Han følte sig presset, fordi han ikke kunne leve op til det gamle familieliv.

Frank flyttede i beskyttet bolig, og vi fik solgt huset

Frank er glad for sin nye hverdag. Han har altid elsket sport, og på trods af sin sygdom bliver han ved med at svømme og løbe – altid med en GPS så han kan finde hjem.

En dag kom han og sagde til mig, at han gerne ville gennemføre en Ironman. Men han havde brug for hjælp til træning og under løbet.

Jeg ville naturligvis rigtig gerne hjælpe ham. Jeg spurgte i en lokal sportsklub, om der var nogen, der kunne tænke sig at være Franks svømmetræner. Og der var en der meldte sig med det samme: Det vil jeg!

Men det blev hurtigt klart for os, at det ikke var nok. Frank blev også nødt til at have en hjælper til både cykling og løb. Og straks var der andre, der meldte sig.

Læs også: Frank og Anja gav plads til familien, da de flyttede fra hinanden

Et bedre liv for hele familien

Til alles begejstring gennemførte Frank sin Ironman. Pigerne og jeg er så stolte af ham, og synes det er fantastisk gjort.

Jeg er stadig tæt på Frank, og hjælper til i hans hverdag. Vi synes alle, vi er meget gladere og har fundet en hverdag, der fungerer godt, selv om vi ikke længere bor sammen

 

 

 

 

 

Senest opdateret d. 07. januar 2025
Fakta
  • I Danmark lever omkring 85.000 mennesker med en demenssygdom.
  • Heraf har ca. 50.000 Alzheimers sygdom.
  • Ved siden står omtrent 400.000 pårørende.
  • Ca. 1.500 af dem, der har en demenssygdom, er under 65 år.
  • Det skønnes, at 8000 danskere får demens hvert år.
  • Demens er den femtestørste dødsårsag i Danmark.
Støt os
Kalender
Se aktiviteter

Find alt fra korsang og gåture til foredrag og caféhygge. Se, hvad der sker nær dig.

Rekord for LI
Landsindsamling slår rekord

Over 2.000 indsamlere fik samlet 2,6 mio. kr. ind. Det er ny rekord og svarer til en stigning på ca. 18 % i forhold til 2023.

Foredrag
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få viden, råd og historier om livet med demens direkte i din indbakke. Vi sender løbende opdateringer om aktiviteter, støtte, forskning og fællesskaber – til dig, der vil gøre en forskel.

Vores liv med demens
Læs personlige beretninger om demens her
Nyheder
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
26. marts 2026
Alzheimerforeningen med klar opfordring: Fasthold demensambitionerne fra valgkampen
179 folketingsmedlemmer er fundet. Alzheimerforeningen har en klar opfordring til dem: Fasthold valgkampens udmeldinger og ambitioner på demensområdet.
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
25. marts 2026
Udtalelser om demens under folketingsvalget 2026
I løbet af valgkampen har flere partier forholdt sig til demensområdet. Alzheimerforeningen har samlet et overblik.
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
19. marts 2026
5 gode råd: Sådan kan du hjælpe mennesker med demens med at stemme til valget
Der er valg i luften, og Alzheimerforeningen giver her fem gode råd til at hjælpe mennesker med en demenssygdom med at stemme.
Læs alle nyheder her
Arrangementer
Torsdag d. 28. august
Kl. 13:00
Tøseklubben
7000 7000 Fredericia
Henvender sig til damer med en demenssygdom fra Fredericia. Her kan du møde ligesindede og blive en del af et fællesskab. Sammen planlægger vi, hvad der skal ske i tøseklubben. Det kunne for eksempel være: spille spil, quizze, gå en tur i naturen, tage på cafebesøg, udflugter, på biblioteket, bage, masser af hyggesnak og meget andet.
Mandag d. 01. december
Kl. 09:00
Ønskebrønden i Plantorama.
3400 Hillerød
Plantorama i Hillerød har en ønskebrønd i nærheden af indgangen, hvor man kan støtte lokalforeningen ved at kaste mønter i brønden. Her er placeret brochurer fra Alzheimerforeningen, der oplyser om indmeldelse, arrangementer, om at melde sig som frivillig og andet.
Se alle arrangementer
Fakta

Hver

3. time 
dør en dansker af en demenssygdom

 

400.000
lever med en demenspatient i familien

Giv et bidrag
Din støtte bidrager til et bedre liv med demens
Støt her
100,-
Støt med 100,-
150,-
Støt med 150,-
200,-
Støt med 200,-
Fakta

ca
90-100.000
lever med en demenssygdom

 

Hjælp os med at hjælpe